Категории
☰ЗАПОЧНАХ РАБОТА, НО НЕ МИ Е ВРЪЧЕНА ДЛЪЖНОСТНА ХАРАКТЕРИСТИКА.
Трудовият договор се сключва в писмена форма. Има законово определени реквизити, които той трябва да съдържа, за да е действителен.
При сключването на трудовия договор, работодателят е длъжен да запознае работника с длъжността, която ще изпълнява, както и със задълженията, които произтичат от нея. Всяка длъжност си има определена характеристика, която е неотменима част от самия договор.
Изготвянето на длъжностна характеристика е задължение на работодателя.То е длъжен към датата на сключване на трудовия договор, да я представи срещу подпис на своя работник или служител, отбелязвайки датата на връчване.От този момент длъжностната характеристика става неразделна част от трудовия договор.
Какво ще стане, ако работникът не е съгласен с връчената длъжностна характеристика и откаже да я подпише?
В този случай се приема, че той не е съгласен и с трудовия договор и такъв не следва да бъде подписван.
Невръчването на длъжностната характеристика, липсата на подпис на работника или служителя, неотбелязването на датата на връчването или несъответствие между датата на сключване на трудовия договор и подписването на длъжностната характеристика се явяват сериозни нарушения на трудовото законодателство. В тези случаи работникът може да подаде жалба да съответната Инспекция по труда.
Може ли след като веднъж е изготвена и съответно връчена на работника, длъжностната характеристика да бъде променяна?
Няма проблем да се извършват промени в длъжностната характеристика при промяна на изискванията за заемане на съответната длъжност. В този случай работодателят предоставя променената длъжностна характеристика и ако работникът откаже да я подпише-налице е спор, който може да бъде решен по съдебен ред. Много често работодателят изменя длъжностната характеристика, вкарвайки допълнителни задължения на работника, без да се предвижда съответното възнаграждение за това. Работникът има право да търси правата си чрез съда.
Работодателят може при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност. Той може да прави едностранната промяна само за определено време – за срок до 45 календарни дни през една календарна година в случаите на производствена необходимост, а в случаи на престой – докато той продължава. В тези случаи работодателят може едностранно да промени и длъжностната характеристика.
Работодателят може да възложи нови трудови функции или да промени длъжността на своя работник посредством подписване на допълнително споразумение към вече сключения трудов договор, както и чрез предоставяне на нова длъжностна характеристика, отговаряща на новата дейност. Ако работникът откаже да подпише допълнителното споразумение, това не е основание да бъде уволнен от работа. Старият трудов договор остава в сила.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до мининмум /.
адвокат Мариана Розованова
сподели статията