Категории
☰ЗА ПЛЮСОВЕТЕ В ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
ЗА ПЛЮСОВЕТЕ В ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
Първото, с което се свързват имотите, е сигурност.Капиталът, вложени в тях, не намалява стойността си, а върху него оказват влияние косвено и в забавени темпове икономически и геополитически фактори, които дори могат да повишат ценността на инвестицията.
Недвижимите имоти се характеризират и с дълга потребителна стойност-земята очевидно не се изхабява, а животът на сградите понякога е над 100 години. Това позволява вложените средства да се изплатят от дохода или да се спестят от плащане на разходи при ползване под наем на други обекти, ако не са собствени. Така дори и купена на кредит, след известно време собствеността остава дълго време сигурна и доходоносна инвестиция.
Всеки собственик се чувства спокоен и поради възможността да получава при необходимост наем или аренда от имота си. Качеството „доходоносност” на инвестицията не притежават други безспорно сигурни капитоловложения, каквото е например златото или колекционирането на произведения на изкуството.
Вложението в недвижима собственост е печеливша инвестиция.Стойността на имотите се повишава в резултат на инфлацията, която съпътства всяка икономика и не се обезценява вследствие на потреблението й, а расте във времето.
Недвижимите имоти в повечето случаи могат да повишат стойността си и поради принципната възможност за подобрения. Пример за това е закупуването на земеделска земя и преобразуването й в урегулиран поземлен имот, при което цената многократно се повишава. Подобренията могат да бъдат и чрез реновиране и ремонтиране на постройката, както и чрез получаване на разрешение за извършване на търговска дейност в обекта. Повишаването на стойността на недвижимото имущество било поради инфлационните процеси, било поради направени подобрения, може да се използва и като основание за повишаване на капитала на едно търговско дружество, в което имотът е апортиран.
Веднъж придобит, имотът може да служи като гаранция при получаване на финансиране чрез получаване на кредити.
Съществуват и някои данъчни облекчения: при получаване на доход от наем от физическо лице и като амортизационни отчисления за имот на търговец или друго юридическо лице..
ПЛЮСОВЕ НА ИНВЕСТИЦИЯТА В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ:
-сигурност
-дълга потребителна стойност-доходност
-печеливша инвестиция
-възможност за повишаване на стойността им
-като гаранция
-данъчни облекчения
ИМА ЛИ МИНУСИ ИНВЕСТИЦИЯТА В ИМОТ?
Преди всичко самата инвестиция има твърде висока стойност.Тя изисква наистина значителен капитал, независимо дали собствен или заемен.
Трябва да се отчитат също и вероятна несигурност и променливост на доходите. Приходите от имота могат да не растат според очакванията ни или да не са постоянни-има известен риск, ако разчитаме на тях било като доход за съществуване, било за да се обслужват кредити. Влияние на пазара на наемите оказва и пазарът на покупко-продажбите на имоти-ръстът на новото строителство и облекченията при получаване на кредити водят до понижаване на наемните цени.
Като пресмятате очакваните приходи, не забравяйте и за разходите по имота.Имайте предвид разходите за поддръжка / колко о е по-стара постройката или ако не е масивна, те се увеличават /. Не пропускайте и разходите по собствеността-данъците / върху собствеността, върху дохода /, също и грижата за управление на имота.
Един от най-съществените недостатъци на инвестицията в недвижимо имущество е нейната ниска ликвидност. Освен ако не искате да подарите имота си, всяка продажба изисква време. То включва подготовка на построените обекти за продажба, освобождаване от наематели, ориентиране за пазарната конюнктура и определяне на офертна цена.
Ценообразуването се влияе от много външни фактори, които се отразяват на цената и не зависят от собственика и от размерите на вложената инвестиция.Затова няма да можете да мотивирате цената си пред следващия купувач с това колко пари сте вложили в имота, още по-малко ще го интересува емоционалната му стойност за вас като продавач.
Източник: "Как да печелим от сделки с недвижими имоти", автор Бисерка Маринова
сподели статията