Категории
☰ТЕХНИКА НА ПОДПИСВАНЕ НА ДОГОВОРА И ДРУГИ ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ
ТЕХНИКА НА ПОДПИСВАНЕ НА ДОГОВОРА И ДРУГИ ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ
Договорът и всички свързани с него документи, трябва да бъдат подписани от лицата, които са овластени да представляват търговеца.
Когато договорът се подписва от пълномощник, изисквайте оригинал или нотариално заварено копие на пълномощното и го съхранявайте в архива си. Същото важи и за евентуалните решения на общи събрания или на управителните органи на длъжника, свързани със сделката.
Задължително изисквайте договорът и всички приложения към него да бъдат подписани от длъжника на всяка страница.По този начин съдържанието на договора ще бъде двустранно удостоверено и ще бъдат избегнати рисковете от подмени на страници или спорове относно постигнатото между страните съгласие.Пропускът да бъде подписано дадено приложение към договора също може да ви струва скъпо при бъдещ съдебен спор.
СЪВЕТ: Задължително уговаряйте в договора физически адреси за кореспонденция и електронни адреси за съобщения.
Стремете се всички изявления, свързани с договорните отношения, да бъдат правени и по електронна поща, на посочените в договора адреси.Не разчитайте на уговорки и съобщения, които не оставят „писмена следа”. Това ще ви спести необходимостта при бъдещ съдебен спор да доказвате позицията си със свидетели, както и риска длъжникът да манипулира съда чрез неверни свидетелски показания.Помнете, че собствените изявления на длъжника са най-доброто доказателство при съдебен спор.
Дублирайте електронната кореспонденция с физическа такава, като задължително изисквате входящ номер от деловодството на длъжника.
В случай, че длъжникът откаже да ви даде входящ номер или да се разпише, че е получил определено изявление, изпратете същото като нотариална покана.
Периодично архивирайте електронната си кореспонденция с всички длъжници и поддържайте подреден архив на цялата свързана с договора оригинална документация.
ВАЖНО: Помнете, че обратната разписка при пощенските и куриерски услуги, не доказва съдържанието на изявлението, което сте изпратили на длъжника. Тя доказва единствено, че адресатът е получил нещо, изпратено от вас.
При правен спор обаче е важно да бъде доказано съдържанието на направените от страните волеизявления.
За да избегнете горните рискове, свързани с доказването, че длъжникът е получил определено ваше изявление, винаги си осигурявайте надлежни доказателства какво точно е получил длъжникът. Такива доказателства осигуряват само точно определени начини на оформяне на връчването на вашето изявление до длъжника, а именно:
-входящ номер от деловодството на длъжника, поставен върху вашия екземпляр от съответното писмено изявление- с поставяне на дата, посочване на трите имена и длъжността на съответния служител на длъжника и полагането на негов подпис.
-надлежно връчена нотариална покана
-оформяне на изявлението и на връчването му чрез услугата „Телепоща със заверка на съдържанието”, предлагана от „Български пощи” ЕАД
Услугата „Телепоща със заверка на съдържанието” е удобна форма на комуникация с длъжниците и търговските партньори. Тя осигурява по-бързо и по-евтино връчване на писмени изявления в сравнение с нотариалните покани, като същевременно предоставя идентични ползи, а именно –удостоверяване не само на връчването, но и на съдържанието на полученото от адресата изявление. Това позволява в случай на съдебен спор да бъде доказано какво точно и кога е получил длъжникът и париране на недобросъвестни адвокатски практики за отричане на съдържанието на полученото изявление от длъжниците.
Следва да се има предвид също така, че определени куриерски фирми са въвели добрата практика да осигуряват подпис на адресата върху втори екземпляр от връченото му съобщение.Този подход също осигурява надлежно писмено доказателство на кредитора относно идентичността на връченото съобщение.
Тъй като редовно имате отношения с длъжници и носите съответен кредитен риск, е изключително полезно да установите добри практики и да възложите спазването им от вашите служители.Спрямо даден длъжник бързо могат да настъпят правни и икономически промени, които да увеличат рисковете за събиране на вземанията ви.Търговският регистър е лесно достъпна база данни, която съдържа основните обстоятелства за търговците и трябва да бъде разумно използван от кредиторите.
СЪВЕТ: Направете списък на проблемните ви длъжници с по-големи кредитни експозиции. Разделете длъжниците на такива, които вече са изпаднали в забава и такива, които все още не са. Възложете на определени ваши служители да проверяват редовно партидите на длъжниците в Търговския регистър и да ви информират за всички съществени промени по тях.Спрямо най-проблемните длъжници проверките в Търговския регистър трябва да бъдат извършвани два пъти седмично.Този процес трябва да се превърне в рутинна практика и да продължи до окончателното събиране на вземанията ви от съответните длъжници.
Източник: „Събиране на парични вземания”, автор Стефан Стефанов
сподели статията