КАК ДА ПРОУЧИМ ТЪРГОВСКИЯ СИ ПАРТНЬОР?
ПРОУЧВАНЕ НА РЕПУТАЦИЯТА И ПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА НА ТЪРГОВСКИТЕ ПАРТНЬОРИ
Независимо дали сключвате договор с вече познат или с нов търговски партньор, надлежната грижа за интересите ви изисква да съберете и анализирате определена информация за съответния контрагент.
Минималният обем подобна информация е достъпен в търговския регистър, воден от Агенцията по вписванията. В интернет страницата на Агенцията по вписванията можете да направите справка за всеки търговец, който се е пререгистрирал в търговския регистър. Системата позволява търсене по ЕГН/ ЕИК, по фирмено наименование и по редица други критерии.
От търговския регистър и от свързаното с него дело на търговеца можете да научите редица обстоятелства, които са от съществено значение при избор на търговски партньор или които могат да ви подскажат наличието на определени рискове, свързани с неговата платежоспособност.
В случай, че преди не сте работили с даден търговец, е целесъобразно да прегледате всички по-нови документи по неговото дело в търговския регистър, както и извършените вписвания и откази за вписвания.
СЪВЕТ: Преди сключването на договор, чрез който предоставяте стоков или паричен кредит на даден контрагент или разсрочвате/отсрочвате свои вземания към него, задължително трябва да проверите дали в търговския регистър са вписани/обявени следните обстоятелства:
1.молба за откриване на производство по несъстоятелност
2.открито производство по несъстоятелност или обявяване в несъстоятелност
3.залог на търговско предприятие
4.изключване на съдружник
5.запор или залог върху дружествен дял
6. годишните финансови отчети за предходните няколко години
Наличието на вписване/обявяване на някое от горните обстоятелства означава, че съответният контрагент е в лошо финансово състояние или че са налице корпоративни конфликти или отношения с други кредитори, които правят предоставянето на кредит рисково. Неизпълнението на задължението за обявяване на годишните финансови отчети в търговския регистър обикновено също е индиция за наличието на недобро финансово състояние, лошо управление и недостатъчна надежност на съответния контрагент.
Наред с изброените по-горе важи обстоятелства, търговският регистър и свързаното с него дело на търговеца, могат да предоставят и друга ценна информация за надежността на потенциалния длъжник и за оценка на свързаните с кредита рискове. Задължителен в тази насока е анализът на обявените в търговския регистър годишни финансови отчети. В тази връзка е важно да се запознаете с вида, структурата и динамиката на активите и пасивите на съответния търговец, с отчета на паричните потоци и с друга информация, която може да ви помогне да оцените неговата надежност като потенциален длъжник. Ето защо е особено важно да отчитате и изброените по-долу обстоятелства, които по правило индикират наличието на рискове, свързани с евентуална неплатежоспособност или свръхзадълженост:
1.драстична промяна във вида и структурата на притежаваните активи-например продажбата на недвижими имоти или дялове/акции от дъщерни дружества и предоставянето на получената цена в заем на свързани лица или на офшорна компания
2. рязко намаляване на паричния поток или трансформирането на нетния паричен поток от положителен в отрицателен
3.липса на парични средства или техни еквиваленти
4.прехвърляне на контролния пакет дялове/акции в полза на офшорна компания
5.съществено увеличаване на задлъжнялостта или намаляване на краткотрайните активи
6.апорт на ликвидни активи в дъщерно дружество и последващо прехвърляне на акциите/дяловете в него на офшорна компания или на лица, за които има индиция че са подставени.
7.липса на активи, свободни от ипотеки или залози
8.наличие на данни за свърхзадълженост или неплатежоспособност
Пример: Търговско дружество притежава значителен брой недвижими имоти, които са предмет на сключени предварителни договори за продажба. По повод на предстоящ апорт на недвижимите имоти в дъщерно акционерно дружество,, същите са оценени от вещо лице на 5 000 000 лева. Срещу апортната вноска вносителят придобива акции в дъщерното акционерно дружество с номинална стойност 1 000 000 лева.Скоро след вписването на апорта в търговския регистър в края на 2010 година, дружеството –майка прехвърля всички акции от капитала на дъщерното си дружество в полза на физическо лице, родено през 1991 година, като в договора се записва, че „цената, в размер на 1 000 000 лева, е получена от продавача предварително в брой”
Подобен сценарий по правило индикира опит да бъдат увредени кредиторите /купувачите по сключените от дружеството-майка предварителни договори/ чрез прехвърляне на активите на дружеството в полза на подставено лице.
ВАЖНО! От месец юли 2011 година функционира Централния регистър на длъжниците към Камарата на частните съдебни изпълнители. Той представлява база данни на заведените в страната изпълнителни дела при частни съдебни изпълнители.
Справка по отношение на търговец, може да бъде поискана по неговия ЕИК от всяко заинтересовано лице.
Справка за физическо лице- същата може да се направи само лично от съответното физическо лице или от пълномощник с нотариално заверено пълномощно.
Друг публичен регистър, в който следва да извършите справка, е имотният регистър, който се води от Агенцията по вписванията.След като се регистрирате на интернет страницата на Агенцията по вписванията, може да предплатите определена сума за такси и да проверите какви недвижими имоти, ограничени вещни права, ипотеки или възбрани са вписани по партидата на потенциалния контрагент.
По този начин допълнително ще се ориентирате относно финансовото му състояние кредитна задлъжнялост и евентуалните възможности за учредяване на ипотеки като обезпечение на по-голямо по обем кредитиране от ваша страна.
Друг източник на полезна информация за финансовото състояние на търговците е Централният регистър на особените залози. Този регистър издава следните удостоверения:
-удостоверение за вписванията по партидата на определено лице в качеството му на залогодател, купувач по договор за продажба със запазване на собствеността до изплащане на цената, лизингополучател по договор за лизинг, лице, спрямо което е наложен запор или за което е открито производство по несъстоятелност или е постановено решение за обявяване в несъстоятелност
-удостоверение за вписванията във връзка с определена сделка по чл.12 от ЗОЗ, запор на имущество по чл. 4 от ЗОЗ или решение на съда по несъстоятелност
Снабдяването със съответното удостоверение от ЦРОЗ ще ви даде информация за наличието на кредитна задлъжнялост на потенциалния контрагент и за евентуални особени залози, запори или други тежести върху активи от неговото търговско предприятие.
Издаването на удостоверение и извършването на справки в ЦРОЗ изисква:
-заплащането на съответна такса по чл.5-7 от Тарифата за държавните такси, събирани от ЦРОЗ по ЗОЗ и
-подаването на молба в ЦРОЗ в гр. София или в някое от неговите териториални бюра в страната.
Друга възможност да съберете информация относно финансовото състояние на потенциалния длъжник е да изискате от него да ви представи актуално удостоверение от Националната агенция по приходите за наличието или липсата на публични задължения.
ВАЖНО! Публичните вземания се ползват с привилегия и при принудително изпълнение ще бъдат удовлетворени преди необезпечените вземания на останалите кредитори на длъжника.
СЪВЕТ: наред с официалните източници, съществуват и множество неформални канали, по които може да бъде събрана ценна информация за определен настоящ или потенциален длъжник. Тези канали включват контакти с банки, които са предоставяли услуги на длъжника, лизингови компании, търговски партньори, кредитори и други. Не се колебайте да използвате контактите си, за да проучите в максимална степен финансовото състояние, платежоспособността и търговската репутация на потенциалните си търговски партньори.
Времето и вниманието, инвестирани на този етап, могат да ви спестят множество проблеми и финансови загуби в бъдеще.
От книгата „Събиране на парични вземания”
Автор Стефан Стефанов