Категории
☰ЕТАЖНА СОБСТВЕНОСТ-ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
Етажната собственост е едно много интересно явление. Често възникват различни проблемни ситуации, в които се питаме как да постъпим.
Във всеки жилищен блок си имаме поне по един съсед, който меко казано можем да определим като „особняк”.
Всички, макар и да живеем отделно един от друг, сме едно голямо семейство. И съвсем нормално е да си имаме своите неразбирателства помежду си. Често възникват различни проблемни ситуации, в които се питаме как да постъпим.
Ето малка част от въпросите, които са свързани с етажната собственост.
1.НЕ МОЖЕМ ДА ОТКРИЕМ СОБСТВЕНИЦИТЕ НА АПАРТАМЕНТ, КОЙТО СЕ ОТДАВА ПОД НАЕМ. ПО КАКЪВ НАЧИН ДА ПОПЪЛНИМ КНИГАТА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ?
Говорете с наемателите на жилището и им поискайте договора им за наем. Там би трябвало да има данни на собствениците наемодатели. Ако наемателите откажат да съдействат или пък нямат сключен договор, вие можете да се обърнете за помощ към съответната община.
2. ЗА ДА СЕ РЕГИСТРИРА ЕДНА СГРАДА КАТО ЕТАЖНА СОБСТВЕНОСТ, КАКВИ ДОКУМЕНТИ СА НЕОБХОДИМИ.ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЛИ Е ДА БЪДЕ ИЗГОТВЕН ПРОТОКОЛ ОТ ПРОВЕДЕНО ОБЩО СЪБРАНИЕ?
Към всяка община се поддържа Публичен регистър на сградите, които са в режим на етажна собственост.Всички сгради подлежат на такова вписване.
Подготвя се заявление от управителя или от управителния съвет на съответната етажна собственост и се внася в общината. Този документ е по образец и трябва да бъде попълнен.
Съдържание на заявлението:
- Информация за сградата /или входа/- местонахождение, идентификатор на имота, брой етажи, вид на строителството, година на построяване, брой самостоятелни обекти на собственост в сградата.
- Трябва да се отбележи каква е формата на управление на етажната собственост- Общо събрание или сдружение на собствениците.
- Да се посочи управителния орган- управител или управителен съвет-имена, адрес, телефон за контакт.
Към заявлението се прилага заверено копие от протокола на проведеното Общо събрание, на което е избран управителния орган на етажната собственост- управител или управителен съвет.
В 14 дневен срок съответната общинска администрация вписва данните в регистъра или ако установи, че са налице нередности или непълноти, дава 7 дневен срок за отстраняването им.
При промяна на вписаните обстоятелства в регистъра, в 14 дневен срок трябва да се подаде ново заявление, съдържащо новите данни.
3. ПОДЛЕЖИ ЛИ НА ВПИСВАНЕ В ПУБЛИЧНИЯ РЕГИСТЪР НА СГРАДИТЕ В РЕЖИМ НА ЕТАЖНА СОБСТВЕНОСТ, СГРАДИ, В КОИТО ИМА ДО 3 АПАРТАМЕНТА, ПРИНАДЛЕЖАЩИ НА РАЗЛИЧНИ СОБСТВЕНИЦИ?
Такъв тип сгради не подлежат на вписване.За тях се прилагат разпоредбите на Закона за собствеността.
4. КНИГАТА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ ПОДЛЕЖИ ЛИ НА РЕГИСТРАЦИЯ В ОБЩИНАТА?
Не, тя не се регистрира. Тази книга само се представя от управителя или управителния съвет и то в началото, заедно със заявлението за вписване на сградата в Публичния регистър.
5. ПОДЛЕЖАТ ЛИ НА САНКЦИЯ СОБСТВЕНИЦИ, КОИТО НЕ ИЗПЪЛНЯВАТ РЕШЕНИЯТА НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ?
Всяко решение, прието на Общото събрание на собствениците, се изпълнява в определения в него срок.
Ако няма посочен срок, то се изпълнява в 14 дневен срок от получаването на писмена покана, връчена на лицето.
Поканата може да се връчи на собственика, на упълномощено от него лице или на пълнолетен член от неговото домакинство, който е вписан в книгата на собствениците.
Фактът, че поканата е връчена, се удостоверява с разписка, в два екземпляра се подписва от връчителя и от лицето, на което е връчена.
В случай, че има отказ да бъде приета тази покана, тя се залепва на външната врата на дадения апартамент. За това се съставя протокол от връчителя, с отбелязване на часът, датата на залепване на поканата и обстоятелствата, които са довели до липсата на личното й връчване. Задължителен е и подписът на един свидетел- собственик на жилище в сградата.
Собственик, който не живее в съответното жилище се уведомява чрез упълномощеното от него лице или ако няма такова ,чрез залепяне на поканата на външната врата на неговото жилище.
Когато даден апартамент има няколко собственици, поканата се смята за връчена на всички, ако е получена поне от един от тях.
В случай, че собственик или обитател на жилище, не изпълни решение на Общото събрание, въпреки отправената до него покана, управителят може да подаде ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ИЗДАВАНЕ НА ЗАПОВЕД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ. Заявлението, заедно с препис от решението на Общото събрание, се подават до Районния съд по местоживеене на длъжника.
6. КАКВО Е НУЖНО ДА СЕ НАПРАВИ, АКО СОБСТВЕНИК НАРУШАВА ПРАВИЛНИКА ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД НА СГРАДАТА И СЪЗДАВА БЕЗПОКОЙСТВО, ПО-ГОЛЯМО ОТ ОБИЧАЙНОТО?
Собственикът или съответно обитателят за неизпълнение на вътрешния ред, се наказва с глоба от 20 лв. до 100 лв., а когато собственик е юридическо лице- налага му се имуществена санкция в размер от 150 до 350 лева.
За нарушаване на вътрешния ред, съпроводено със създаване на безпокойство, по-голямо от обичайното –наказанието съответно за собственика е глоба от 50 до 150 лева, а когато нарушител е юридическо лице- от 200 до 500 лева.
За извършеното нарушение се създава констативен протокол от управителния съвет. Съставя се в 3 екземпляра.
Ако в сградата не е избран управителен съвет, протоколът се съставя от управителя и от двама собственици, определени с решение на Общото събрание.
След това управителят представя съставения констативен протокол в общината.
Съответната общинска администрация съставя акт за констатирано нарушение. Въз основа на него кметът или оправомощено от него лице съставя наказателно постановление.
7. В КОИ СЛУЧАИ ТРЯБВА ДА СЕ ОБЪРНЕМ КЪМ КМЕТА И В КОИ КЪМ СЪОТВЕТНИЯ РАЙОНЕН СЪД?
Към Районния съд
- Когато се обжалват решения, приети от Общото събрание на етажната собственост.
Молбата се подава до Районния съд по местонахождение на сграда.
Срокът, в който можем да я подаде е 14 дни от получаването на съобщение за изготвен протокол от Общото събрание.
- Когато се обжалват актове на управителния съвет или на управителя.
- При отказ да се изпълни решение на Общото събрание
Към Кмета
- При нарушаване на закона за управление на етажната собственост или при нарушаване на правилата за вътрешния ред, създаващо безпокойство по-голямо от обичайното.
Въпросите и проблемите, свързани с етажната собственост могат да са най-различни. Важното е, че законът регулира повечето от тях.
Знаейки отговорите предварително, ние можем да реагираме своевременно във всяка създала се ситуация.
/ Статията не претедира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията