Категории
☰ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ЛИСТ- КАК ДА СЕ СНАБДЯ С НЕГО?
Изпълнителният лист представлява съдебен акт. Той удостоверява, че лицето в полза на което е издаден, има право да предприеме принудителни действия срещу длъжника.
КАК МОЖЕМ ДА СЕ СНАБДИМ С ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ЛИСТ?
Има два възможни варианта:
- По реда на исковото производство / когато водим дело пред съда за установяване на наше вземане към даден длъжник. Съдът издава изпълнителен лист въз основа на съдебното решение/
- По реда на заповедното производство / това е бързо съдебно производство, в което длъжникът не участва/
Заповедното производство от своя страна е два вида:
1.Когато РАЗПОЛАГАТЕ С ДОКУМЕНТИ, които удостоверяват вашето вземане- запис на заповед, нотариален акт, спогодби и договори, които са нотариално заверени, сметки и извлечения по сметки.
Какво можете да направите?
-Подавате заявление по образец до Районния съд по местоживеене на длъжника или по седалището му / ако е юридическо лице/.
-Прилагате към него и документът, доказващ вземането ви.
Съдът издава заповед на изпълнение и изпълнителен лист. Вие вече може да искате образуване на изпълнително производство срещу длъжника, подавайки молба до съдия изпълнител.
2.Ако вие НЯМАТЕ НУЖНИТЕ ДОКУМЕНТИ, изброени в закона
- Подавате заявление по образец до Районния съд по местоживеене на длъжника или по седалището му.
Съдът издава заповед за изпълнение, която връчва на длъжника. Дава му се 14 дневен срок, в който може да направи възражение. Ако длъжникът не възрази, заповедта за изпълнение влиза в сила и съдът издава изпълнителен лист.
Ако длъжникът направи възражение в срока, съдът спира заповедното производство и ви дава 1 месец, за да предявите вземанията си по исков ред / обикновено производство /.
В този случай вие си подавате искова молба, в която претендирате вземанията си, техния размер и основателността им. Нужно е да докажете претенциите си. В това производство ще бъдете призовани вие и вашия длъжник. Ако съдът постанови решение, с което признава вашето вземане, то вие ще можете да се снабдите с изпълнителен лист.
С изпълнителният лист отивате при съдия изпълнител, който образува изпълнително производство срещу длъжника ви.
Препоръчително е винаги да уреждате отношенията си с отсрещната страна с договор или друг подходящ за случая документ. Доказването на претенциите ви, ще се улесни значително. Нотариалната заверка на сключените договори е допълнителна гаранция, даваща възможност за бърза реакция от ваша страна.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията