Категории
☰БЕЗ ЗАПЛАТА СЪМ-КАКВО МОГА ДА НАПРАВЯ?
Валя работи на трудов договор в една фирма. От няколко месеца работодателят не й плаща цялата заплата, а само малка част от нея. Оправданието е, че него също го бавели с плащането от други фирми, с които контактували. Разходите му били големи и той не можел да се справи и със заплатите на служителите си.
Валя е притеснена и не знае какви са нейните възможности в тази ситуация. Разбира работодателят си, съчувства му, но без пари не се живее.
ПРИ ТАКАВА СИТУАЦИЯ КОЙ ЩЕ БЪДЕ ЗАЩИТЕН ОТ ЗАКОНА- ВАЛЯ ИЛИ РАБОТОДАТЕЛЯТ Й?
Според Кодекса на труда, щом Валя си изпълнява добросъвестно задълженията, то на нея ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПЛАТИ ПОНЕ 60 % ОТ БРУТНОТО Й ТРУДОВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ, НО НЕ ПО-МАЛКО ОТ МИНИМАЛНАТА РАБОТНА ЗАПЛАТА ЗА СТРАНАТА.
Неплатената част може да се иска по съдебен ред, заедно с лихвите за забава.
Валя има правото да предяви иск пред Районния съд за неизплатеното й трудово възнаграждение. Срокът, в който може да бъде направено това, е 3 години, считано от датата, на която съответното възнаграждение е станало изискуемо / тоест датата, на която работодателят е бил длъжен да й го изплати /.
Валя може да защити правата си по съдебен ред.
За трудовите дела, държавна такса не се дължи.
На работодателят също не му е лесно от човешка гледна точка. Но щом е в това качество във фирмата, той е длъжен да се „грижи” за работниците и служителите си. „Грижата” разбира се е според изискванията на закона.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използването на юридическа терминология е сведено до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията