Категории
☰ЗАПИС НА ЗАПОВЕД-ДО КОГА МОЖЕМ ДА ИСКАМЕ ПЛАЩАНЕ?
Ще ви запозная със случай, който имах и се надявам статията да ви бъде полезна.
Моя позната, Галина Д. беше дала пари на заем на лице на име Павлина М. в началото на 2010г. За заемът беше издадена запис на заповед. Павлина се беше задължила да върне заетата сума на 20.12.2010г. На уговорената дата парите не са върнати. В началото на тази година / 2014 г./, Галина ми звънна, за да обсъдим положението. Тя се притесняваше, че е изтекло доста време и ще трябва да забрави за парите си.
Но имаше възможност и ние се възползвахме от нея.
В записът на заповед обикновено се посочва дата, на която да бъдат върнати сумите по него. С настъпването на този ден, започва да тече три годишен срок, през който записът на заповед може да бъде предявен на задълженото лице за плащане. При неплащане от негова страна, може да се започне заповедно производство и да се извади изпълнителен лист.
Но какво се случва, когато този 3 годишен срок е изтекъл?
При предявяването на записа на заповед, длъжникът може да възрази, че давността е изтекла и да откаже на това основание да плати.
Такъв е и случая на Галина. За нея има обаче една предвидена в закона възможност. Да предяви иск срещу Павлина за неоснователно обогатяване. Този иск е по чл. 534 от ТЗ и може да се предяви, ако са изтекли 3 години от деня, в който задължението е станало изискуемо.Крайният срок, до който може да се предяви искът е отново 3 години.
/ при Галина задължението по записът на заповед е станало изискуемо на 20.12.2010г. От тази дата започва да тече 3 годишен срок, в който Галина може да изисква плащане по записа на заповед /съответно да се снабди с изпълнителен лист/- тоест до 20.12.2013г.Ако тя пропусне този срок /както е в нашия случай/, може да предяви иск за неоснователно обогатяване-от 21.12.2013г. до 21.12.2016г. /
Основното, което ще трябва да докажем с Галина / в качеството й на кредитор/ е, че е обедняла със сумата , дадена по записа на заповед и същевременно Павлина се е обогатила неоснователно със същата сума.
Трябва да успеем и ще го направим.
Галина, тръгвайки си, заяви: Пари на заем- никога! Но се радвам, че има възможност за действие, защото си мислех, че вече съм пропуснала всякакви срокове.
СЪВЕТ: Ако сте дали пари на заем и имате запис на заповед, не чакайте да изтекат 3 години от датата, на която е уговорено да ви бъдат върнати парите. По-лесно и по-бързо за вас ще е при неплащане, да се снабдите с изпълнителен лист / подавате молба за издаване на заповед за изпълнение и ако длъжникът не подаде възражение, се издава направо изпълнителен лист.Ако длъжникът възрази- на вас ви се дава 1 месечен срок, за да предявите иск по общия ред /. Краен вариант е да заведете дело за неоснователно обогатяване.
Така че, следете сроковете!
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използването на юридическа терминология е сведено до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията