Категории
☰ДАРЕНИЕ- ИНТЕРЕСНИ ВЪПРОСИ?
Искате да дарите свой недвижим имот на някого. Какво е хубаво да знаете?
Дарение на недвижим имот се прави под формата на нотариален акт. Дарителят веднага и безвъзмездно прехвърля собствеността на свой имот на надарения.
Това на практика означава, че трябва да си подготвите предварително определени документи, които ще ви поиска нотариуса.
1.Писмена молба до нотариус, по местонахождение на имота
2.Проектодоговор на нотариален акт за дарение / в случай, че нотариусът не го изготви /.
3.Документ, удостоверяващ собствеността ви / нотариален акт, съдебно решение и др./
4.Скица / схема / на имота-ако имотът е в район с одобрена кадастрална карта, скицата се издава от съответната Агенция по геодезия, картография и кадастър
5.Данъчна оценка, издадена от съответната община по местонахождение на имота
6.Пълномощно- в случай, че някоя от страните по договора не се яви лично при подписването на нотариалния акт. При изготвянето на пълномощното / ако дарителя участва с пълномощник /, се попълва и заверява декларация по чл. 264 от ДОПК за липса на задължения в 2 екземпляра и декларация за гражданство и гражданско състояние по чл.25 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност.
7.Декларация на дарителя по чл.264 от ДОПК за липса на данъчни задължения и задължителни осигурителни вноски- 2 екземпляра /по образец/.
8.Декларация за гражданство и гражданско състояние по чл.25 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност /по образец/.
9.Вносна бележка за платен местен данък
10.Декларация по чл.49, ал.3 от Закона за местните данъци и такси от надареното лице за облагане с данък при придобиване на имущества.
Интересен въпрос е МОЖЕ ЛИ ДАРИТЕЛЯТ ДА СИ ЗАПАЗИ ПРАВОТО ДА ПОЛЗВА ИМОТА, който е дарил.
Да, това е напълно възможно. С изрична уговорка, направена в нотариалния акт за дарение това може да бъде направено. Дареното лице може да се разпорежда с недвижимия имот- може да го продава, да го дарява, да го ипотекира и т.н. Но важното е, че правото на ползване от страна на дарителя ще се запази.
То може да е както за определен период от време, така и пожизнено / до смъртта на дарителя /.
СТАВА ЛИ СЕМЕЙНА ИМУЩЕСТВЕНА ОБЩНОСТ ИМОТ, ДАРЕН САМО НА ЕДИНИЯ СЪПРУГ?
Ако родителите на един от съпрузите решат да прехвърлят на детето си свой недвижим имот, то собственик на имота ще е само надарения съпруг. Такъв имот НЕ СТАВА СЕМЕЙНА ИМУЩЕСТВЕНА ОБЩНОСТ. В закона изрично е казано, че имоти, придобити по време на брака по наследство или по дарение от един от съпрузите, остава негова лична собственост.
МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ОТМЕНИ ДАРЕНИЕ?
Дарение може да бъде обезсилено по съдебен ред. Предявява се иск от дарителя / или от неговите наследници/ в едногодишен срок от узнаване на обстоятелствата, посочени по-долу.Този срок не бива да се пропуска, защото ще се прекрати възможността да се иска обезсилване на дарението.
ОСНОВАНИЯ, при които може да се ОБЕЗСИЛИ направено дарение:
- Когато дареният умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг, или съпруга или неговото дете;
- Когато дареният е съучастник в престъпление;
- Когато дареният набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако не е подадена тъжба от пострадалия (необходимо е деянието да бъде доказано);
- Когато дареният отказва да даде на дарителя предварително уговорената издръжка.
Важно е да се отбележи, че дарителят трябва да е в трайна нужда от издръжка, да я е поискал от надарения, той да е отказал, макар и да е имал възможност да я даде. Всеки случай се преценява конкретно и съдът изследва обстойно както нуждата, така и възможностите за издръжка.
ИМА ЛИ РИСКОВЕ ПРИ ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ИМОТ ЧРЕЗ ДРЕНИЕ ОТ РОДИТЕЛИ НА ТЕХНИТЕ ДЕЦА?
Да. Всяко дарение може да бъде оспорено по съдебен ред, ако е накърнена така наречената запазена част на законните наследници- низходящи /деца, внуци /, родители и съпруг.
Примерно родители решават да дарят свой имот на едно от децата си. След смъртта им, дарението може да бъде оспорено и да се иска неговото намаляване от другите деца.
Запазената част при 1 дете, когато и двамата съпрузи са починали, е ½ от наследството.
При 2 и повече деца, запазената част е 2/3 от цялото наследство.
Същите рискове важат и когато дарението е извършено от родители в полза на което и да е лице – роднина или трето /чуждо / лице. Такова дарение може да бъде оспорено на същите основания от законните наследници.
Да разгледаме случай, при който съпруг е дарил свой имот на съпругата си. КАКВО СЕ СЛУЧВА, АКО ТЕ СЕ РАЗВЕДАТ В ДАДЕН МОМЕНТ?
Направените дарения между тях се отменят.Но това става с предявяване на иск пред съда в едногодишен срок от постановяване на решението за развод.
Така, че дарение може да се запази, само ако няма предявен иск от съпруга, направил дарението.
Помислете, преди да решите да направите дарение. Намерете отговори на всичките си въпроси и действайте по начин, за който няма да съжалявате в бъдеще.
В някои случаи дарението е удачен вариант, в други не е за предпочитане.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията