Категории
☰МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ПОЛЗВА ЖИЛИЩЕ КАТО ОФИС?
Подобен въпрос представлява интерес за всички, които купуват жилищен имот или наемат такъв, с намерението там да развиват някакъв бизнес.
Достъпът на външни лица в сградата без съмнение създава известно неудобство за останалите обитатели. Наред с обичайния шум, се повишава вероятността от кражби и от нежелани посетители. Повишава се и замърсяването на входа и стълбищните площадки. Поради тези причини собственикът на имот в жилищна сграда с режим на етажна собственост, не може да вземе сам решение за използването на имота му като офис.
Когато в документа за собственост не е посочено, че имотът представлява офис, за да стане такъв , е необходимо да се промени предназначението му.
Правилото е, офисът да бъде разположен на първия или на полуподземния етаж в жилищна сграда.
Общото събрание на етажната собственост взима решение за такава промяна на предназначението, съобразно закона и правилника си за вътрешен ред.
Нещата се усложняват, когато освен промяна на предназначението, трябва да се извърши и преустройство на помещението. В такъв случай, освен съобразяването с технически и противопожарни изисквания, е нужно допълнително писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици-непосредствени съседи на имота.
Ако жилището, което искаме да ползваме като офис, се намира на по-горен етаж, към решението на Общото събрание се прибавя и писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици-непосредствени съседи на въпросния обект.
Как стоят нещата при договор за наем?
Обичайно в договора за наем се посочва за какво ще се използва имота. И ако е предвидено, че ще се ползва за офис, то наемодателят трябва да осигури този тип ползване. Тоест, ако жилището се намира на третия етаж, то наемодателят трябва да предприеме инициативата за свикване на Общо събрание, което да вземе решение за промяна на предназначението. Също така трябва да се снабди с нотариално заверено съгласие от непосредствените съседи на имота. Това наемодателят е длъжен да направи, за да бъде изрядна страна по договора за наем.
От друга страна, наемателят ще трябва предварително да е уведомен, че ще заплаща консумативи за осветление, почистване и поддържане на общите части в петорен размер.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията