Категории
☰ИМАМ ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ЛИСТ-КАКВО ДА ПРАВЯ?
Виктор е дал на заем пари на приятеля си Любомир, за да си отвори автосервиз. Подписват запис на заповед. Но работата в автосервиза не потръгва и Любомир едвам свързва двата края. Не плаща дължимите заплати, наеми и консумативи.
След година, в деня, уговорен за връщане на заема към Виктор, Любомир естествено не плаща.
За Виктор остава успокоението, че предвидливо е подписал запис на заповед. По реда на бързо производство /заповедното / се снабдява с изпълнителен лист срещу своя длъжник.
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИ ВИКТОР, ИМАЙКИ ВЕЧЕ ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ЛИСТ?
1.Той трябва да подаде молба до съдия изпълнител за образуване на изпълнително производство.
Към молбата прилага изпълнителният лист.
Какво може да иска Виктор с молбата си?
Той може да поиска съдия изпълнителят да събере сведения за имуществото, притежавано от длъжника му - какви трудови доходи получава, има ли имоти и моторни превозни средства на свое име, притежава ли банкови сметки. Също така може да бъде поискано да се наложи запор или съответно възбрана върху конкретни вземания или имоти, които притежава длъжника /в случай, че Виктор знае какво точно притежава Любомир /.
Съдия изпълнителят прави исканото проучване за имущественото състояние на длъжника. Правят се справки в НОИ, в НАП, в КАТ, в Агенцията по вписванията, в държавни учреждения и др. За тези справки Виктор трябва да внесе такса, чийто размер се определя от съдия изпълнителя.
Съдия изпълнителят постановява запор или съответно възбрана на притежаваното от длъжника.
2.Съдия изпълнителят изпраща покана за доброволно изпълнение на длъжника.
В нея се указва, че ако не последва изпълнение в 14 дневен срок, ще се премине към принудителни действия .
3.Следващ етап от изпълнителното производство, това са принудителните действия, които ще предприеме съдия изпълнителят по начин, който Виктор трябва да укаже.
Виктор има възможност да посочи следните начини за принудително изпълнение:
1.Възбрана, опис и публична продан на имоти, собственост на Любомир.
2.Запор върху моторни превозни средства, собственост на Любомир.
3.Запор върху вземания, които има Любомир под формата на трудово възнаграждение
4.Запор върху банкови му сметки
5.Запор върху вземания, които има Любомир от наеми и др. / в случай, че получава наеми /
6.Запор, опис и продажба на движими вещи от жилището на Любомир.
Виктор трябва да знае, че ако 2 ГОДИНИ, след като е образувано изпълнителното дело, не поиска от съдия изпълнителят извършването на принудителни действия, то делото му ще бъде прекратено.
Виктор трябва да има предвид, че спрямо определени вещи на длъжника му, не може да се предприемат принудителни действия. Това е така нареченото несеквистируемо имущество.
НЕСЕКВИСТИРУЕМИ са / примерно изброяване /:
1.вещи, свързани с обикновеното употребяване, принадлежащи на длъжника и неговото семейство. / има списък, в който подробно са изброени тези вещи/
2.храната за 1 месец
3. гориво и материали за отопление за 3 месеца
4. ако длъжникът е земеделски стопанин- лозя и градини до 5 дка, а ниви и ливади до 30 дка
5. жилището на длъжника, при условие, че е единствено и никой от членовете на семейството, с което живее, няма друго. Тук е важна и квадратурата на жилището и броя на лицата, живеещи в него. Ако предвидения размер е надвишен, то надвишаващата част, ако може да се обособи като самостоятелна, може да бъде изнесена на публична продан.
……………………………
/ подробният списък с несеквестируемите вещи е разгледан в статията „Какво не може да ни вземе съдия изпълнителят?”/
Ако определена вещ на Любомир е несеквестируема, но в полза на Виктор има учреден залог върху нея, то тази вещ може да бъде обект на принудително изпълнение.
Същото важи и когато има учредена ипотека върху единственото жилище на длъжника в полза на банка. Несеквестируемостта ще отпадне, ако банката е тази, която има претенции към длъжника.
4.Последен етап от изпълнителното производство е удовлетворяване на вземанията на Виктор като кредитор /взискател/.
Всички суми, които са постъпили от Любомир или други лица /наддавачи, купувачи и др./ по изпълнителното производство, се внасят по сметка на съдия изпълнителят. С платежно нареждане той ще ги преведе на Виктор в качеството му на кредитор /взискател/. Съдия изпълнителят ще направи отбелязване върху изпълнителният лист, че задълженията на длъжника са погасени.
Разходите, направени по изпълнителното производство, ще бъдат изискани от Любомир като длъжник.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до мининмум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията