Категории
☰АКО НАСЛЕДОДАТЕЛЯТ ИМА НЕПОГАСЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ?
Нека разгледаме случай, който определено не е рядкост. Аз също съм се сблъсквала с подобни проблеми и вярвам, че ще е полезно да се информирате.
Пламен има кола, апартамент и наследствени земеделски земи, останали от родителите му. Той има две деца, а съпругата му е починала преди няколко години. За колата има неплатени данъци от 2010г., а апартамента е ипотекиран и кредитът все още не е погасен. През 2012г. Пламен е починал. Двете му деца са негови законни наследници. Те наследяват всичко, което е притежавал Пламен, но заедно с задълженията му- неплатените данъци и изплащането на кредита за апартамента. В този случай наследеното от баща им се явява бреме за тях.
Какви възможности имат на практика?
1.В случай, че задълженията са непосилни за тях и имат желание, те могат да се откажат от наследството на баща си.
- Отказът може да бъде направен от момента, в който е открито наследството /от момента, в който е починал баща им/. Няма краен срок, в който да бъде направен отказ.
- Задължително е отказващите се от наследство да имат навършени 18 годишна възраст и да имат право да наследяват / да са законни наследници /.
- Отказът трябва да е за цялото наследство. Не може да е само за част от него.
- Отказът не може да се прави под условие или някакъв срок. Отказът трябва да е безусловен.
- Отказалият се наследник не може след време да промени желанията си и да поиска да приеме наследството.
- Ако наследник е приел наследството, не може след това да се откаже от него.
Счита се, че наследник е приел наследството, ако примерно е платил дължими данъци, изтеглил е суми от банкови сметки на наследодателя, разпоредил се е с някой негов недвижим имот и др.
Ако наследник се е отказал от наследството, то неговите деца и внуци нямат право да получат нищо от това наследство.
Отказът от наследство се извършва чрез подаване на ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ОТКАЗ до Районния съд по местооткриване на наследството / по последното местоживеене на наследодателя/.
Към заявлението се прилагат:
- АКТ ЗА СМЪРТ на наследодателя
- УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА НАСЛЕДНИЦИ
- ВНОСНА БЕЛЕЖКА за платена държавна такса.
Съдът издава УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО, което се вписва в особена книга на съда.
От този момент наследникът се освобождава от задълженията на своя наследодател. Но той не притежава и нищо от имуществото му.
2.Наследниците могат да приемат наследството на баща си. В този случай те поемат и неговите задължения.
Препоръчително е при наличие на големи задължения, наследството да се ПРИЕМЕ ПО ОПИС. В такъв случай наследникът отговаря за задълженията само до размера на наследеното имущество.
Ако наследството не е прието по опис- наследникът ще отговаря за задълженията не само с полученото имущество, но и със своето.
ЗАДЪЛЖЕНИЯТА КЪМ ДЪРЖАВАТА- като данъци например- се погасяват с изтичане на 5 годишен срок, считано от първи януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се платят. Наследникът трябва да се позове на този срок, ако от него се иска плащане след изтичането му.
Важното е този 5 годишен срок да не е спиран или прекъсван на основания, предвидени в закона. Но въпреки спирането или прекъсването на този срок, е предвиден 10 годишен срок, с изтичането на който да се погасяват всички публични задължения на гражданите.
Изключение прави случая, при който гражданинът е поискал задължението му да бъде отсрочено или разсрочено. Тогава този 10 годишен срок не важи.
Не забравяйте, че ако се плати след изтичане на давностния срок, платеното не подлежи на връщане.
ЗАДЪЛЖЕНИЯТА ЗА ИЗПЛАЩАНЕ НА КРЕДИТИ-те остават за наследниците, които са приели наследството.
При необслужване на кредита /неплащане на определен брой вноски /, банката обикновено изпраща уведомително писмо /покана/, с която дава срок за плащане / примерно 7 дни или 14 дни /. Длъжниците се уведомяват, че ако не последва плащане, кредита ще се счета за предсрочно изискуем и ще се търси събирането му по съдебен ред.
Ако не последва плащане, банката може да предяви иск пред съда за събиране на вземанията си. Този иск в случая ще бъде предявен срещу наследниците на задълженото лице. Ако съдът уважи иска на банката, ще издаде решение, въз основа на което банката може да се снабди с изпълнителен лист.
След това следва образуване на изпълнително производство пред съдия изпълнител. В този момент също се изпраща покана за доброволно изпълнение, в която се дава срок за плащане.
Ако не последва плащане, започва процедура по принудително изпълнение.
В този случай може да се стигне и до публична продан на ипотекираното жилище с цел удовлетворяване на вземанията на банката по кредита.
Желателно е още в начален етап наследниците да проверят какви са условията и възможностите за евентуално предоговаряне или рефинансиране на кредита / в същата банка или в друга /. Възможно е да се договорят условия, които да са приемливи от финансова гледна точка.
Наследниците на Пламен взеха решение да не се отказват от наследството на баща си. Решихме, че ще обсъдим конкретни възможности за действие. За плащането на дължимите данъци можеше да не бързаме, а по отношение на кредита- предоговаряне или рефинансиране. И задължително приемане на наследството по опис.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията