Категории
☰ПАТЕНТЕН ДАНЪК ПРИ ЕДНОЛИЧЕН ТЪРГОВЕЦ
При едноличните търговци са възможни 2 НАЧИНА НА ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ:
- По закона за облагане доходите на физическите лица- 15% от печалбата
- По закона за местните данъци и такси- с патентен данък
Пред ЕТ стои възможността да избере по кой от двата начина да се облагат доходите му / стига дейността, която осъществява да е патентна /.
В някои случаи е много по-удачно да сме регистрирани като еднолични търговци, вместо като ЕООД/ООД и да се възползваме от факта, че осъществяваме дейност, която се облага с патентен данък. Още повече, че разноските по учредяването и заличаването на ЕТ са много по-малки в сравнение с тези при ЕООД/ООД.
Още преди да регистрираме фирма, е нужно да се консултираме, за да се насочим към най-подходящия вариант и като форма, и като бъдещ начин на данъчно облагане.
РАЗМЕРЪТ НА ПАТЕНТНИЯТ ДАНЪК се определя от съответната община. Той зависи от местонахождението на обекта ни, чрез който осъществяваме дейност.Възможно е да е обвързан и от квадратурата на обекта. В случай, че извършваме патентна дейност, която няма постоянен адрес, то за определяне на данъка се взима предвид постоянния адрес на търговеца. Нужно е оборотът на търговеца да не надвишва 50 000 лева и да не е регистриран по ЗДДС / търговецът да не е нито задължен да се регистрира, нито сам да е избрал такава регистрация по ДДС /.
КАКВО СЕ СЛУЧВА, АКО ОСЪЩЕСТВЯВАМЕ ПОВЕЧЕ ОТ ЕДНА ПАТЕНТНА ДЕЙНОСТ?
За всяка една от дейностите, независимо от броя им, ние дължим отделен патентен данък.
КАК СЕ ОПРЕДЕЛЯ ДАНЪКА, АКО ИЗВЪРШВАМЕ ПАТЕНТНА ДЕЙНОСТ В НЯКОЛКО ОБЕКТА?
За всеки обект поотделно се начислява и съответния патентен данък. Ако имаме два обекта, ще се платим и два патентни данъка.
Внасянето на патентния данък става в 7 дневен срок от подаването на декларация за започване на дейност и след това на всяко тримесечие / до края на месеца, следващ отчетното тримесечие- примерно за януари, февруари и март, се подава декларация и се внася данък до края на април /. Ако през съответно тримесечие, сме работили само два месеца, то трябва да внесем данък и за трите месеца.
Ако настъпи промяна в нашата патентна дейност, трябва да подадем декларация за това в 7 дневен срок.
Предвидени са ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ:
- Лица, с над 50% увреждания, ако работят лично, без нает персонал, плащат половината от съответния патентен данък
- Ако извършваме 2 или 3 патентни дейности с личен труд, патентния данък за съответната дейност, чийто размер е най-голям, ще бъде единствено дължим от нас / пример- патентен данък 200 лева за дейност 1, 350 лева за дейност 2 и 300 лева за дейност 3- ще дължим само 350 лева патент за всичките дейности /
- Ако сме пенсионери и извършваме с личен труд определени от закона патентни дейности, ще дължим за тях половината от определения патентен данък.
КАКВО СЕ СЛУЧВА С ОБЛАГАНЕТО НИ С ПАТЕНТЕН ДАНЪК, АКО СЕ РЕГИСТРИРАМЕ ПО ЗДДС / задължително или доброволно /?
При този вариант данъчното ни облагане ще премине по общия ред на Закона за облагане на доходите на физическите лица. Ние вече няма да имаме право да използваме патентното облагане за доходите от дейността ни, макар и тя да си е останала патентна.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използването на юридическа терминология е сведено до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията