Категории
☰КОГА НЕ Е ОПРАВДАНА РЕГИСТРАЦИЯТА ПО ЗДДС?
Веселин е регистрирал своя фирма- ЕООД. Това, което на този етап не му е ясно, е дали да я регистрира по ЗДДС.
Веселин знае, че има така наречената ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДДС РЕГИСТРАЦИЯ. Всяко ФЛ или ЮЛ при определени критерии, подлежи на такава регистрация - достигане през последните 12 месеца оборот над 50 000 лева, вътреобщностно придобиване на стоки, извършване или получаване на услуги с място на изпълнение територията на държава членка на Европейския съюз и други.
Също така има и регистрация по избор на лицето, без да е нужно да покрива някои от критериите за задължителната. Това е така наречената ДОБРОВОЛНА ДДС РЕГИСТРАЦИЯ.
Ако съгласно закона Веселин подлежи на задължителна регистрация по ДДС, той няма друг избор и ще трябва да я направи.
Но ако става въпрос за доброволна регистрация, то е важно да знае дали да я прави или не.
За направата на такава преценка е важно да се обърне внимание на различни детайли, които да конкретизират максимално дейността на дружеството на Веселин.
Нужно е да се отговори на въпроси като:
- Какъв е видът на сключваните към момента сделки? Какъв е видът на бъдещите сделки, които планира да се сключват?
- Какви приходи се очаква като прогноза?
- Каква е основната дейност на фирмата?
- Какви са основните клиенти и доставчици и регистрирани ли са те по ДДС?
- И други според случая
След пълна индивидуална преценка, може да се даде отговор дали е оправдано или не да се регистрира дадената фирма по ЗДДС.
Най-общо казано, РЕГИСТРАЦИЯ ПО ЗДДС НЕ Е ОПРАВДАНО ДА СЕ ПРАВИ:
1.В случай, че фирмата на Веселин купува стоки или услуги от лица, които не са регистрирани по ДДС.
2.Ако фирмата на Веселин контактува предимно с физически лица или други фирми, които не са регистрирани по ДДС.В този случай ДДС върху стоките или услугите не са начислява и по този начин крайната цена е по –ниска.
3.В случай, че фирмата на Веселин е малка, с незначителен оборот. Когато фирмата е регистрирана по ЗДДС, ще е нужно да се заплаща почти двойно за счетоводител. А това определено е нещо, което също не е за подценяване.
След пълна индивидуална преценка, може да се даде отговор дали е оправдано или не, да се регистрира дадената фирма по ЗДДС. А в нашия случай- едноличното дружество на Веселин към момента няма нужда от подобна регистрация.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използването на юридическа терминология е сведено до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията