Категории
☰ДАНЪЧНОЗАДЪЛЖЕНИ ЛИЦА-ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ
Физическите и юридически лица, неперсонифицирани местни и чуждестранни дружества и чуждестранни лица, които осъществяват икономическа дейност в страната, получават доходи и притежават /придобиват /имоти и имущество в страната, са субекти на данъчното облагане. Безспорно те са данъчнозадължени лице за отделните видове данъчни задължения.
Именно те подават периодични или годишни данъчни декларации за облагане с данък по ЗДДФЛ, ЗДДС, ЗКПО, ЗМДТ, регистрират се като такива в изпълнение на нормите на материалните данъчни закони, плащат данъците и др.
По ЗДДФЛ данъчнозадължени лица са:
-местни и чуждестранни физически лица, физически лица, които са носители на задължението за данъци по този закон;
-местни и чуждестранни лица, които са задължени да удържат и внасят данъци по този закон;
По ЗМДТ, за данъка върху недвижимите имоти, данъчнозадължени лица са собствениците на облаганите с данък недвижими имоти. При учредяване на вещно право на ползване на имот, данъчнозадължено лице е ползвателят, а при концесия-концесионерът.
За данъка върху наследствата, данъчнозадължени лица са наследниците по закон и/или по завещание за имущества в страната или чужбина за български граждани, както и за имущества в страната на чуждите граждани. За придоби имущества по дарение или по възмезден начин, данъчнозадължено лице е приобретателят, а когато той е в чужбина, данъкът се дължи от прехвърлителя.
За данъка върху превозните средства, задължени за плащането му са техните собственици.
При косвените данъци данъчнозадължено лице е всяко лице, което извършва икономическа дейност-доставка на стоки и услуги, включително и на акцизни стоки от собствено производство или от внос. По смисъла на закона доставката възниква с прехвърлянето на правото на собственост или на разпореждане със стоки и/или извършването на услуги срещу насрещна престация.
Правата на задължените лица, като субекти в данъчния процес, са подробно изброени в чл.17 от ДОПК
Чл.17 Задължените лица имат право:
1.на уважение към честта и достойнството им при осъществяване на процесуалните действия по този кодекс
2.да им бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им по този кодекс
3.на опазване в тайна на сведенията, фактите и обстоятелствата, представляващи данъчна и осигурителна информация
4.да изискват от органите по приходите и публичните изпълнители при изпълнение на правомощията им да се легитимират и да показват акта, въз основа на който се предприемат съответните действия.
5. да им бъдат осигурени и предоставени безплатно:
-приемането на всички документи, представени от задължени и трети лица относно публичните им задължения.
-информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения
-информация за здравноосигурителния им статус и осигурителния им доход
-данъчни и други декларации, съдържащи указания за попълването им, формуляри и други документи, които се изискват или издават въз основа на закон, които следва да се публикуват и в Интернет страницата на Агенцията
-възможност за електронен обмен на данни с органите по приходите и публичните изпълнители
6.да бъдат информирани за последиците от принудителното изпълнение на вземания за данъци, други публични вземания и задължителни осигурителни вноски;
7.да искат издаването и да получават в срок актове или други документи, с които се удостоверяват факти с правно значение или се признава или отрича съществуването на права или задължения, когато имат правен интерес от това.
8. да обжалват всички актове и действия на органите по приходите и публичните изпълнители, с които се засягат техни законни права и интереси по реда, предвиден в този кодекс.
/2/ Органите по приходите са длъжни да осигуряват на страните възможност да изразят становище по събраните доказателства, както и по предявените искания по реда, предвиден в този кодекс. Страните могат да правят писмени искания и възражения.
/3/ Когато задълженото лице действа съобразно писмени указания от министъра на финансите, орган по приходите или публичен изпълнител, които впоследствие се окажат незаконосъобразни, начислените лихви вследствие на действията съобразно дадените указания не се дължат, а определената от закона санкция не се налага.
/4/ Указанията за единното прилагане на законодателството, които са задължителни за органите по приходите и публичните изпълнители, както и всички отговори или становища с общ методологичен характер относно данъците или задължителните осигурителни вноски се публикуват. Публикуването се прави в интернет страницата на съответната администрация, като може и да бъде направено и публикуване в пресата или по друг общодостъпен за задължените лица начин.
/5/ Когато задължено лице заплати целия дължим данък или задължителна осигурителна вноска за съответния период в законоустановения срок за ползване на намаление, при установяване на правилността на извършеното плащане, то ползва предвидените в тези случаи намаления на размера на данъка, ако съответната декларация е подадена в законоустановения срок
/6/ Задължените лица имат право на обезщетение за вредите, причинени им от незаконни актове, действия или бездействия на органи по приходите и публичните изпълнители при или по повод изпълнение на дейността им. Отговорността се реализира по реда, предвиден в Закона за отговорността на държавата за вреди, причинени на гражданите.
В съответствие с посочените норми на Кодекса, на данъчнозадълженото лице е предоставена законова възможност в данъчния процес да ангажира доказателства, с представянето на които да обори доказателствата на органите по приходите за дължимостта на данъците по основание и размер, като изложи аргументи и посочи доказателства в своя полза, чрез които да се противопостави на доводите на данъчната администрация, отнасящи се до начислено задължение.
Адвокатска кантора Мариана Розованова е на Ваше разположение
Източник:”Издаване, обжалване и изпълнение на ревизионни актове по ДОПК”
И.Стоянов, Н.Калистратов, С.Гешев
сподели статията