Категории
☰ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВ ДОГОВОР С ПРЕДИЗВЕСТИЕ
Магдалена работи в една фирма. Има сключен безсрочен трудов договор с нея. На 05.10.2013 г. тя получава предизвестие за прекратяване на трудовите й правоотношения. Освобождаването й от работа е на 05.11.2013г. Магдалена отказва да подпише заповедта за прекратяване на договора и съответно да си получи трудовата книжка. Тя смята, че по този начин ще остане на работа.
Според Кодекса на труда, трудовия договор може да се прекрати по взаимно съгласие, с предизвестие и без предизвестие. В случая договорът се прекратява с изтичане на срока на предизвестието. Задължение на работодателят е да прекрати писмено трудовия договор. В заповедта и в трудовата книжка се отбелязва на какво основание е прекратено трудовото правоотношение.
Задължително актът за прекратяване трябва да се ПОДПИШЕ ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ И ОТ РАБОТНИКА.
Връчването на работника се удостоверява с подписването му.
В случая Магдалена е отказала да подпише заповедта за прекратяване на договора й. При това положение работодателят ще й връчи заповедта чрез препоръчано писмо с обратна разписка.
По отношение на трудовата книжка работодателят е длъжен да впише основанията за прекратяване на договора и да я върне на Магдалена. Тъй като тя отказва да си я вземе, работодателят е нужно да й изпрати писмо с обратна разписка, с което да я покани да си я получи обратно. По този начин той ще изпълни своето задължение и няма да носи отговорност, че е задържал трудовата й книжка.
Няма проблем трудовата книжка да бъде изпратена по пощата или по куриер, стига да има писмено съгласие за това от работника.
А какво ще се случи, ако работодателят не изпълни законовите изисквания за връчване на заповедта и съответно връщането на трудовата книжка?
Ще направи голяма услуга на Магдалена. Ще й осигури чудесната възможност да обжалва освобождаването си от работа поради неспазване на процедурата за това. При това законът ще е на нейна страна.
Така че, препоръчително е работодателят и работникът, да знаят добре своите права и задължения и да ги спазват.
„Малкият пропуск” понякога може да се окаже „фатална” грешка.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използването на юридическа терминология е сведено до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията