Категории
☰КАК ДА ПРЕКРАТЯ ТРУДОВИЯ СИ ДОГОВОР?
1. С ПРЕДИЗВЕСТИЕ
Ако съм на срочен трудов договор, мога да го прекратя с предизвестие, направено в срок от 3 месеца, преди датата, на която искам да напусна, но не повече от остатъка от срока на договора ми.
Ако съм на безсрочен трудов договор, то мога да отправя предизвестие от 1 месец.
В тези случаи трябва да подам писмено предизвестието до работодателя. Ако не спазя срока на предизвестието и напусна преждевременно, дължа обезщетение на работодателя в размер на брутното ми трудово възнаграждение за неспазения срок.
Работодателят, който е получил писменото ми предизвестие, ако реши да прекрати договора, неизчаквайки да изтече срока на предизвестието, ще ми дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за неспазения срок.
Как да връча предизвестието?
Предизвестието може да се връчи лично на работодателя, но може и да се изпрати с писмо с обратна разписка.
Прекратяването на трудовото правоотношение става със заповед, издадена от работодателя.
2. ПРЕКРАТЯВАНЕ БЕЗ ПРЕДИЗВЕСТИЕ
Най-разпространения случай за прекратяване на трудовия договор е чрез ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ. Всяка от страните има възможност да отправи писмена молба за прекратяване на договора по взаимно съгласие. Ако другата страна не се произнесе в 7 дневен срок, счита се че молбата не е удовлетворена и договорът не може да се прекрати на това основание.
На какви ОСНОВАНИЯ работникът може да прекрати договора си БЕЗ ПРЕДИЗВЕСТИЕ?
1.ако работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение
2.ако работникът не може да изпълнява възложената му работа поради заболяване и работодателят не му предложи друга подходяща дейност.
3.ако работодателят промени мястото и характера на работа, освен в случаите , в които има право да го направи или когато работодателят не изпълнява задълженията си, поети с трудовия договор
4.ако значително се влошат условията на труд в резултат на извършена промяна от страна на работодателя при
- сливане на предприятия;
- вливане на едно предприятие в друго;
-разпределяне на дейността на едно предприятие между две или повече предприятия;
-преминаване на обособена част от едно предприятие към друго;
-промяна на правноорганизационната форма на предприятието;
-смяна на собственика на предприятието или на обособена част от него;
- преотстъпване или прехвърляне на дейност от едно предприятие на друго, включително прехвърляне на материални активи.
5. когато работникът преминава на платена изборна работа или на научна работа въз основа на конкурс
6. когато работникът продължава образованието си в учебно заведение на редовно обучение
7.когато работникът работи по заместване на даден служител и премине на друга работа на трудов договор за неопределено време
8. когато работникът е възстановен от съда, когато уволнението му е било признато за незаконно, да заеме работата, на която е възстановен.
9. когато работникът постъпва на държавна служба.
При наличие на едно от горните основания, работникът може да прекрати договора с уведомително писмо. В този случай съгласието и мнението на работодателя НЯМАТ ЗНАЧЕНИЕ. Той е длъжен да прекрати трудовия договор.
Когато трудовият договор е прекратен по вина на работодателя-примерно поради забавяне на плащане на трудовото възнаграждение или намаляване на неговия размер-той дължи обезщетение на работника.
Трудовият договор се прекратява със заповед, издадена от работодателя.
В 7 дневен срок работодателят е длъжен да изпрати и уведомление до НАП за прекратяването.
ВАЖНО- Ако трудовият договор е прекратен по желание на работника или с негово съгласие, както и поради виновното му поведение /дисциплинарно уволнение /, работникът може да се регистрира като безработен, но ще получава минимален размер на обезщетението за безработица и то само за срок от 4 месеца. Това важи и за лицата, които са придобили право на обезщетение преди изтичане на 3 години от предходно упражняване на право на обезщетение за безработица.
Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими вноски за фонд “Безработица” за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за всяка календарна година. За 2014 г. този размер е 7,20 лв.
В единия случай работникът ще може да взема само по 7.20 лева на ден и то за 4 месеца, вместо 60 процента от среднодневното му трудово възнаграждение за 6, 9 или 12 месеца според стажа му.
-при осигурителен стаж от 3 до 5 години-обезщетение се изплаща 4 месеца
-при осигурителен стаж от 5 до 10 години- обезщетение се изплаща за 8 месеца
-при осигурителен стаж от 10 до 15 години-обезщетение се изплаща за 9 месеца
-при осигурителен стаж от 15 до 20 години-обезщетение се изплаща за 10 месеца
-при осигурителен стаж от 20 до 25 години-обезщетение се изплаща за 11 месеца
-при осигурителен стаж над 25 години-обезщетение се изплаща за 12 месеца
Лицата, които са придобили право на пенсия, не получават обезщетения за безработица!!!
Така че най-добрият вариант е трудовият договор да бъде прекратен по инициатива на работодателя- с предизвестие, чрез прекратяване на договора срещу изплащане на определено обезщетение, уволнение /но не дисциплинарно/.а
Имайте предвид, че определена категория работници при определени основания, се ползват със закрила при уволнение, изискаваща вземането на предварително разрешение от Инспекцията по труда.Тази закрила при уволнение обаче не важи при договорите с изпитателен срок.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията