Категории
☰ДИСЦИПЛИНАРНО УВОЛНЕНИЕ-ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ВЪВ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ.
1. КАКВИ НАКАЗАНИЯ ИМА ПРАВО ДА МИ НАЛОЖИ РАБОТОДАТЕЛЯТ?
Дисциплинарните наказания, които може да налага работодателят, са:
1.забележка
2.предупреждение за уволнение
3.уволнение
Работодателят, в зависимост от вида нарушение и неговата степен на увреждане, преценява кое от наказанията да наложи в конкретния случай. Понякога първо преминава през по-леко наказание-забележка или предупреждение за уволнение, а може и направо да наложи най-тежкото –дисциплинарното уволнение.
2. ИМА ЛИ ИЗИСКВАНИЯ, НА КОИТО ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯ ЗАПОВЕДТА ЗА УВОЛНЕНИЕ?
Дисциплинарните наказания се налагат от работодателя с писмена заповед, която трябва да е мотивирана. В законът има предвидени реквизити, които трябва да съдържа въпросната заповед
-данни за нарушителя
-пълно описание на извършеното нарушение- при какви обстоятелства и как е осъществено
-да е посочено кога точно и в какъв период е извършено нарушението
-какво дисциплинарно наказание се налага
-кои разпоредби от закона са нарушени и какви са законовите основания за налагането на наказанието
-мотиви
Липсата на който и да е от изброените реквизити, води до резултат-немотивирана и незаконосъобразна заповед, която при евентуално обжалване, ще бъде отменена от съда.
3.ЗА КАКВИ НАРУШЕНИЯ МОЖЕ ДА БЪДЕ НАЛОЖЕНО НАКАЗАНИЕТО „ДИСЦИПЛИНАРНО УВОЛНЕНИЕ”?
1.Три закъснения или преждевременни напускания на работа, всяко от които е не по-малко от 1 час, в рамките на 1 календарен месец.
2.неявяване на работа в рамките на 2 последователни дни
3. системно нарушаване на трудовата дисциплина
4.злоупотреба с доверието на работодателя или разпространяване на поверителни за него сведения
5.ощетяване на клиентите от работника или служителя чрез измама в качество, тегло, цена на предлаганата стока или услуга –нужно е в случая да има подадени сигнали от клиенти
6. участие в хазартни игри чрез телекомуникационни средства на предприятието
7.други тежки нарушения на трудовата дисциплина
Работодателят е длъжен да отчете тежестта на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, за да наложи точно това наказание.
4.ИМА ЛИ РЕД, ПО КОЙТО СЕ НАЛАГАТ ДИСИЦПИЛНАРНИ НАКАЗАНИЯ И КАКЪВ Е ТОЙ?
1.В момента , в който работодателят разбере за извършено нарушение от страна на свой работник или служител, е нужно да му изпрати писмена покана.В нея се дава срок, в който работникът може да изложи в устна или писмена форма своите обяснения по случая. Без изпращане на подобна покана, съответно без да приеме обясненията на служителя, заповед за уволнение не може да се издаде, а ако все пак е издадена-същата ще е незаконосъобразна и може да бъде отменена от съда.
В 2 месечен срок от узнаване за извършеното нарушение, но не по-късно от 1 година от извършването му, работодателят може да наложи съответното дисциплинарно наказание.
2.В някои случаи законът предвижда закрила при уволнение. Въпросната закрила се прилага за определени основания и съответно за определена категория работници. Тя е предварителна, защото работодателя, преди да издаде заповедта за уволнение, е задължен да вземе предварително разрешение от Инспекцията по труда или от съответния синдикален орган. / ВИЖ в темата: „В КОИ СЛУЧАИ РАБОТНИЦИТЕ СЕ ПОЛЗВАТ СЪС ЗАКРИЛА ПРИ УВОЛНЕНИЕ?/
Ако липсва подобно разрешение или заповедта за уволнение е издадена преди получаването му, съдът само на това основание ще отмени уволнението като незаконно.
3. Изготвяне на мотивирана заповед, отговаряща на изискванията на закона.
4. Връчване на заповедта за уволнение на работника срещу подпис.
5. КАК СТАВА ВРЪЧВАНЕТО НА ЗАПОВЕДТА ЗА УВОЛНЕНИЕ И КАКВО ЩЕ СТАНЕ, АКО РАБОТНИКЪТ ОТКАЖЕ ДА Я ПОДПИШЕ?
Заповедта за уволнение се връчва по принцип лично на работника и той трябва да я подпише.
Ако работникът откаже да подпише заповедта, има няколко варианта пред работодателя-
-прочита му я в присъствие на двама свидетели и се изготвя протокол, в който се отбелязва , че работникът е запознат със съдържанието и отказва да се подпише. В този случай отказът се удостоверява с подписа на двамата свидетели.
-изпраща я на адреса на работника с препоръчано писмо с обратна разписка. За дата на връчване се смята датата, отбелязана на обратната разписка.
ВАЖНО- Дори и да подпишете заповедта за уволнение, това не означава, че сте съгласни с нея и че сте загубили правото си да я обжалвате. Така че подпишете спокойно заповедта си, защото от тази дата започва да тече 2 месечния срок за обжалването й.
6. В КАКЪВ СРОК МОЖЕ ДА СЕ ОБЖАЛВА НЕЗАКОННО УВОЛНЕНИЕ И ОТ КОГА ЗАПОЧВА ДА ТЕЧЕ ТОЙ?
В срок от 2 месеца, считано от датата, на която работникът е подписал заповедта, има възможност същата да се обжалва пред съответния Районен съд.
7. КАКВИ ИСКОВЕ МОЖЕ ДА ПРЕДЯВИ РАБОТНИКЪТ СРЕЩУ ЗАПОВЕДТА ЗА УВОЛНЕНИЕ?
Работникът или служителят има право на 4 иска, които може да предяви заедно, но може и в някакво съчетание, избрано от него.
1.иск за признаване на уволнението за незаконно и искане за неговата отмяна
2.иск за възстановяване на работа
3. иск за обезщетение за времето, през което работникът е останал без работа поради признатото за незаконно уволнение. Обезщетение може да се иска за не повече от 6 месеца.
4.иск за промяна на основанието, на което е извършено уволнението
ВАЖНО- При предявяване на исковете, държавна такса не се дължи!!!
8. МОЖЕ ЛИ РАБОТНИК ДА БЪДЕ УВОЛНЕН ПО ВРЕМЕ НА ОТПУСКА СИ?
Работодателят може да уволни работник, започнал ползването на законовия си отпуск, но само с Предварително разрешение от Инспекцията по труда.
9. АКО РАБОТНИК БЪДЕ ДИСЦИПЛИНАРНО УВОЛЕНЕН, МОЖЕ ЛИ ДА СЕ РЕГИСТРИРА КАТО БЕЗРАБОТЕН В БЮРОТО ПО ТРУДА?
Работникът може да се регистрира в Бюрото по труда. Но в този случай той ще има право на минимален размер на обезщетението за безработица и същевременно срокът му на получаване ще бъде също минималния- само 4 месеца.
10. В КАКЪВ СРОК Е ДЛЪЖЕН ДА СЕ ВЪРНЕ НА РАБОТА СЛУЖИТЕЛ, КОЙТО Е ВЪЗСТАНОВЕН НА РАБОТА СЪГЛАСНО СЪДЕБНО РЕШЕНИЕ?
Служителят е длъжен в 14 дневен срок от постановяване на съдебното решение, да се яви на работа. Ако не го направи, трудовият договор се счита за прекратен и той няма възможност да се възползва от съдебното решение. В случай, че работодателят откаже и недопусне връщането на работа на работника, то той му дължи обезщетение за срока на недопускане.
11. КАК РАБОТОДАТЕЛЯТ ТРЯБВА ДА КОНСТАТИРА ИЗВЪРШЕНИТЕ НАРУШЕНИЯ ОТ СТРАНА НА РАБОТНИКА?
Работодателят констатира извършените нарушения посредством издаването на протокол, в който се описва датата, нарушението, нарушителя и вредите, ако са настъпили такива. Протоколът се подписва от работодателя и от 2 свидетели. Тези протоколи са необходими и са подготвителна стъпка преди издаването на заповедта за уволнение. Те се използват като доказателство за извършените нарушения, в случай на обжалване на заповедта от страна на работника.
12. В КАКЪВ СРОК ОТ НАЛАГАНЕТО ИМ, СЕ ЗАЛИЧАВАТ ДИСЦИПЛИНАРНИТЕ НАКАЗАНИЯ?
Дисциплинарните наказания се заличават с изтичане на 1 година от налагането им. Възможно е и преди този срок да бъдат заличени чрез писмена заповед от страна на работодателя. Имайте предвид, че изтичането на 1 година от налагането на наказанието”дисциплинарно уволнение” не води до възстановяване на работника на работа.
/Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Юридическата информация е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията