Категории
☰Минималната работна заплата може да ви бъде отнета от съдебния изпълнител
Длъжник сте по изпълнително дело. Работите на трудов договор, по който официално се „водите” на заплата в размер на минималната за страната, изплащана ви по банков път. Работодателят Ви получава запорно съобщение от съдебния изпълнител, но не извършва удръжки от възнаграждението ви, защото същото е несеквистируемо. Вие се чувствате спокойни. Парите си отиват по банковата ви сметка.
Поради някаква причина обаче не сте теглили заплатата си от 2 или 3 месеца примерно. Отивайки един ден в банката, установявате, че имате запор на банковата си сметка. Веднага си вадите едно извлечение за 6 месеца назад и изпращате една молба до съдебния изпълнител, в която го молите да ви вдигне запора, защото получавате минимална работна заплата, а тя е несеквистируема. Не може да стоите без пари и искате веднага да си ги изтеглите. Обаче отговорът на съдебния изпълнител ви шокира. Той е съгласен, че минималната работна заплата е несеквистируема, но с една важна особеност. Когато в банковата ви сметка има повече от една такава заплата, това вече са „спестявания”, които не попадат в обсега на защита. И разбира се тези средства отиват по изпълнителното дело.
Поради тази причина е важно всеки месец да теглите преведеното трудово възнаграждение от банковата си сметка и да не позволявате да изпаднете в ситуация, в която една МРЗ е несеквистируема, а 2 или повече се приемат за „спестявания”….и съответно може да останете без тях. И това няма да е незаконно за съжаление.
Адвокатска кантора Мариана Розованова, тел.:0878 87 10 18
сподели статията