Категории
☰ЗАДЪЛЖЕНИЯТА ВИ МОГАТ ДА ОТПАДНАТ!
Кога ще се прекрати изпълнителното ми дело? Ще отпаднат ли някога задълженията ми? Кога и как мога да поискам обезсилване на изпълнителния лист?
Това са част от въпросите, които много мои клиенти ми задават на проведени консултации. Конкретните причини за издаването на изпълнителен лист могат да бъдат различни. Някои от клиентите са имали неизплатени задължения към Топлофикация, ЧЕЗ, ВиК; други са задлъжняли към мобилни оператори; трети са взели потребителски или ипотечен заем от банка и не са успели да внасят ежемесечните си вноски; има и такива, взели заем от небанкови финансови институции / фирми за бързи кредити /. Резултатът при всички е бил един – кредиторът се е снабдил с изпълнителен лист и е образувал изпълнително дело при съдебен изпълнител за осъществяване на принудително събиране на вземанията. Много от образуваните изпълнителни дела могат да продължат години наред. Веднага изникват следните въпроси, които са съвсем естествени с оглед създалата се ситуация – Докато съм жив ли ще продължи изпълнителното дело, има ли шанс то да бъде прекратено някога, кога и по какъв начин ще се случи това?
На първо място искам да направя важно уточнение. Всяко едно изпълнително дело трябва да бъде проверено на място при съдебния изпълнител, при когото е образувано. Тази проверка е особена важна, но и доста трудоемка като отделено време и положени усилия. Тя е свързана с посещение на място в кантората на съдебния изпълнител, преглед на делото лист по лист и водене на записки, отразяващи всичко, което има и би имало значение за изграждане на мнение относно възможности за предстоящи действия. Преценява се всяка една молба, всяко едно искане от страна на взискателя, всяко едно действие от страна на съдебния изпълнител.
„Животът” на едно изпълнително дело може да бъде поддържан успешно години наред. Това зависи най-вече от това доколко активен е бил взискателят по него, искал ли е извършване на изпълнителни действия, през какви периоди. В тази връзка законът е предвидил възможност изпълнителното дело да се прекратява в случай, че не са поискани и не са извършвани изпълнителни действия по него в продължение на 2 години. Това прекратяване е по силата на закона, което означава, че за прекратяването не е необходимо издаване на нарочно постановление от съдебния изпълнител. В повечето от случаите, по изпълнителни дела, прекратени по силата на закона, продължават да се искат и да се предприемат различни принудителни действия спрямо длъжника. Ако след проверка се установи, че вашият случай е такъв, то има възможност да се поиска от съответния съдебен изпълнител да прекрати делото , като молбата е нужно да е максимално обоснована. Ако въпреки това има отказ за прекратяване, същият може да се обжалва пред компетентния Окръжен съд. Когато изпълнителното дело се прекрати, съдебният изпълнител вдига наложените обезпечителни мерки-запори, възбрани и връща изпълнителния лист на взискателя. Проблемът е, че с този изпълнителен лист, взискателят може да образува ново изпълнително дело при същия или при друг съдебен изпълнител.
Точно поради тази причина и в зависимост от особеностите на конкретния случай, съветвам длъжника да не прави искане за прекратяване на делото, а да изчака изтичане на предвидената давност на задължението му.
Кога се обезсилва изпълнителният лист? Кога можем да си отдъхнем, че срещу нас вече няма начин с този изпълнителен лист да се образува ново изпълнително дело?
Задълженията, инкорпорирани в изпълнителния лист, имат своята давност. Тя е 5 години. Но трябва да имате предвид, че давността, ако е започнала да тече, може бъде спирана и прекъсвана с предприемането на различни действия, предвидени в закона. За да започне да тече давностния срок, е нужно да не са искани и да не са извършвани изпълнителни действия по делото в продължение на 2 години. Дори, след този период, да са предприети дадени действия, - например да са правени запори и удръжки по тях, давността няма да счита за прекъсната. Обяснението е съвсем простичко – няма как да се прекъсне или спре давностен срок по едно прекратено по силата на закона дело. Действията, предприети след това прекратяване, се явяват незаконосъобразни. Когато, след извършена проверка на делото, се установи, че давността е изтекла, завеждаме иск към съда, с който целим да бъде установено, че длъжникът не дължи сумите по изпълнителния лист и таксите, като и да бъде обезсилен издадения изпълнителен лист. По този начин радикално решаваме проблема – взискателят вече няма да има възможност да образува изпълнителни дела срещу своя длъжник, защото този лист ще е обезсилен от съда.
Всеки случай е индивидуален и изисква индивидуален подход. Целта ни е да помогнем, възползвайки се от открити възможности по делото, но и да бъдем максимално честни и открити с вас, ако установим, че към момента липсват такива.
Ако имате нужда от съдействие, нашата кантора е с опит в тази област и е на разположение!
Час за консултация може да запишете на тел.: 0878 87 10 18 или на имейл: advokat@infolaw.bg
Консултациите могат да се провеждат и онлайн /по телефон, имейл/
сподели статията