Категории
☰СПИРАНЕ НА ПУБЛИЧНА ПРОДАН
СПИРАНЕ НА ПУБЛИЧНА ПРОДАН
Право да спре публичната продажба на имоти има длъжникът при внасяне на целия дълг или 30 процента от него, както и съпругът- недлъжник по реда на чл.505 от ГПК. Ако съпругът недлъжник не се възползва от правото си да спре продажбата и да придобие идеалната част на длъжника на обявената цена, то той има право да направи това по време на търга.Съпругът недлъжник има правата на съделител при отваряне на наддавателните предложения. Това означава, че след отварянето на писмените наддавателни предложения, съпругът недлъжник има право да заяви, че желае да закупи имота на цена, равна на най-високото подадено наддавателно предложение. Съдебният изпълнител отразява това в протокола. ГПК не казва изрично може ли съдебният изпълнител след това да продължи търга с явно устно наддаване. Би следвало да се отговори положително. Главната цел на всяка публична продажба е достигането на най-висока цена на търга. Има предвидена защита за някои лица-съделителите и съпруга недлъжник, но тази защита не следва да е за сметка на главната цел.
Още повече, че съпругът- недлъжник има право да изкупи продаваната идеална част и да спре търга по силата на чл.505 от ГПК.
За да може да участва в наддаването по реда на чл.505, ал.2 от ГПК, съпругът недлъжник следва да подаде наддавателно предложение и да внесе задатък. Няма норма в закона, която да го освобождава от това задължение. След обявяването на купувач по чл.492, ал.1 от ГПК, наддавачът- съпруг недлъжник има право да поиска да закупи имота на най-високото нададавателно писмено подадено предложение. След което се преминава към следващия етап-устно наддаване. В процедурата по чл.492, ал.2 от ГПК обаче съпругът недлъжник има същите права, както и останалите наддавачи, а именно да наддава с един задатък до постигане на най-високата цена.
При отмяна на обезпечителната заповед за спиране на делото или при наличие на други обстоятелства, при които изпълнението може да се възобнови, публичната продажба се обявява наново и започва да тече нов едномесечен срок за извършването й.
Съществува съдебна практика, която защитава хипотезата, че възобновяването на продажбата следва да бъде от момента, в който е спряна и ако продажбата е спряна на 20-тия ден, т.е проданта ще бъде продължена за още 10 дни.Мотивите са, че съобразно общите правила на чл.61 ТПК при спиране на изпълнението всички започнали и неизтекли срокове се спират, не текат и при възобновяване те се продължават, а не започват нови. С оглед спецификата на публичната продажба и нейната основна цел, а именно-максимално разгласяване на проданта за постигане на максимална продажна цена, следва да се възприеме становището, че всяка нова публична продан следва да бъде провеждана в срок от 1 месец, а не по-малко.
Адвокатска кантора Мариана Розованова очаква вашите въпроси
Източник: „Изпълнително производство по ГПК и ЗОЗ”, ЧСИ Делян Николов и Димитър Иванов
сподели статията