Категории
☰ЗАПОР НА БАНКОВА СМЕТКА
адвокат Мариана Розованова
09.05.2016г.
Един ден, усещайки непреодолимо желание да похарча малко пари в името на шопинг терапията и знаейки от опит, че повдига настроението, се изненадвам неприятно. Защо ли? Отивайки да изтегля пари от банковата си сметка, разбирам че върху нея има наложен запор. Казано накратко-искам пари, но не ми дават. Причината не е че сметката е празна или че банката не поощрява взетото ми решение за харчене като форма на терапия. Запорът е този, който слага край на желанията ми. Възможен сценарий е и да знам вече за наложения запор, макар и да ми се иска да се правя на изненадан. Каквато и да е ситуацията, резултатът е един-имам запор, няма пазаруване. Ясно е, че за настроение не може да се говори, но поне нека разбера кой е този, който се е осмелил да застане на пътя на моята душевна терапия.
В случай, че не съм наясно за какво ми е наложен запорът, добре е в банката да попитам за повече информация. Важно е да разбера поне името на съдебния изпълнител, за да мога да отида в неговата кантора и да проверя изпълнителното дело, образувано срещу мен.
Възможно е да имам необслужван заем или пък задължения към мобилни оператори, Топлофикация, към някое физическо лице или др.Важно е да знам, че въз основа на така нареченото заповедно производство, банките могат да си извадят едновременно заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист.Аз трябва да ги получа обаче, заедно със съобщението за наложен запор.
От момента на получаването, имам 14 дневен срок, в който мога да възразя, в случай, че исканата от мен сума или част от нея е недължима.В такава ситуация дори и да възразявам, че не дължа, принудителното изпълнение срещу мен не се спира / освен ако съм подал частна жалба срещу разпореждането за незабавно изпълнение и поискам от съда спиране на изпълнителното дело, представяйки обаче обезпечение или солидни доказателства за недължимост /.
Ако задълженията ми са ми към физически или юридически лица, към Топлофикация, мобилни оператори и др, то тогава процедурата е по –различна.Първо въпросните кредитори се снабдяват със заповед за изпълнение, като съдът не издава веднага изпълнителен лист.
Отново имам 14-дневен срок за възражение и едва след изтичането му и невъзразяването от моя страна, кредиторът се снабдява с изпълнителен лист и може да си образува изпълнително дело. В една такава ситуация няма как първо да не ми е връчена заповедта за изпълнение и съответно няма как изненадващо да ми е наложен запор върху банковата сметка. Ако все пак ми се случи подобно нещо, то това може да означава, че не съм бил уведомен редовно за случващото се и съответно съм лишен от възможността да се защитя срещу издадената заповед за изпълнение.Има начин за защита в такъв случай.
Не бива да изключваме и възможността запорът да ми е наложен от съда, като обезпечение, поискано от отсрещната страна в производството по обезпечение на бъдещ иск.
Не е изключено, проверявайки при съдебния изпълнител, да се окаже, че е станала грешка и не срещу мен е образувано изпълнително дело. Наложеният запор разбира се, ще бъде вдигнат.
Важното е да знам защо ми наложен запор и от кого.
В случай, че аз съм длъжникът и всичко е точно по изпълнителното дело, то имам възможност да поискам запорът да ми бъде вдигнат, но трябва да предложа друго обезпечение, достатъчно да обезпечи дълга ми.
Вариант е и сключване на споразумение за разсрочване на задълженията.
Също така, често срещано е да се наложи запор върху банковата сметка, по която получаваме заплата или пенсия, които са изцяло или частично несеквестируеми. Съдебният изпълнител не е длъжен да знае какви суми постъпват по банковата ни сметка, а и все пак не бива да забравяме за наличие на банкова тайна, която може да бъде разкрита само при определени обстоятелства и пред определени органи.Съдебният изпълнител не е сред тях.
Нашата реакция е да уведомим писмено съдебния изпълнител за характера на сумите, постъпващи по въпросната банкова сметка и да представим извлечение от сметката си за 6 месеца назад.
Запорът е едно от възможните обезпечения, ако го погледнем с очите на съдебния изпълнител и взискателя по делото.
Но погледнем ли го с нашите очи- запорът е доста неприятен момент в живота ни, който ни ограничава, ядосва и не на последно място- намалява бюджета ни. Но когато сме в ролята на длъжници, това е един от „бонусите” на образуваното изпълнително дело, които целят удовлетворяване ….но за съжаление не нашето, а на отсрещната страна. Тогава оставаме шопинга за по-добри дни и мислим за възможните варианти, към които можем да се насочим и които биха ни довели до положителен резултат.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
сподели статията