Категории
☰КОЛЕКТОРСКИТЕ ФИРМИ ИЛИ ИСТИНСКОТО ЛИЦЕ НА СЪБИРАЧИТЕ НА ДЪЛГОВЕ
Публикувана 2016г.
Преди известно време омбудсманът Мая Манолова изрази своето становище по въпроса с колекторските фирми. Тя разкритикува остро произвола, който стана тяхна запазена марка. Проблемът е, че когато един дълг излезе от един доставчик на обществена услуга и отиде при един колектор, той нараства в пъти. Начинът на събирането му също търпи критика и е неприемлив. Мобилните оператори, енергоразпределителните и водоснабдителните дружества трябва сами да организират събирането на своите вземания, а не да прибягват до услугите на външни фирми. Не може за дълг от 5 лева да се искат 500 или дори 1000 лева-това е обирджийството, на което са подложени хиляди хора. Начисляване на всякакви измислени такси, лихви, хонорари, води до търсене на задължения в умопомрачителни размери. Становището, изразено от Мая Манолова е свързано с налагането на забрана на доставчиците на обществени услуги да ползват подобни фирми за събиране на вземанията. Все пак става дума за едни монополни отношения и не може обикновеният потребител да бъде поставян в неравностойно положение, в което да му се извиват ръцете и с допълнителното участие на колекторски фирми.
Аз също заемам подобна позиция, която е провокирана от многото случаи, които са ми споделяли мои клиенти и с които съм се сблъсквала като адвокат. Постоянен тормоз, съчетан с наглост и арогантно поведение е основното, което доминира в работата на тези фирми. Некоректност и подло изнудване са думите, които определят облика им в обществото.
Защо колекторските фирми се ползват с лошо име? Това не е случайно и дори и да има сред тях такива, които действат по съвсем различен начин, това не може да изтрие негативизма на хората. Не е нормално да ти звънят по телефона по всяко време на денонощието, да те притискат, прилагайки всякакви хитрости, да използват груб език, съчетан със заплашителен тон и това да се приема за нормално. Не е нормално, разбира се. Всеки човек има достойнство и никой няма право да го потъпква. Това представлява нарушаване на законните права и навлизане в личното пространство, което е напълно недопустимо и незаконно.
Нека разгледаме един случай-били сме абонати на даден мобилен оператор и сме прекратили договора си, като сме се прехвърлили към друг оператор. Но имаме останали стари задължения, които след години започват да се търсят от нас с помощта на колекторски фирми. Тук не става дума за поощряване към неплащане на дългове, които са наши и които справедливостта изисква да погасим.
Тук възникват други интересни въпроси-защо мобилният оператор не е организирал своевременно събирането на вземанията си, при условие, че законът му дава подобна възможност.Защо се изчаква минаването на години и най-често дългове в малки размери се прехвърлят на колекторски фирми?
Отговорът е прост и всеки може да си отговори-мутренските методи винаги са давали положителни резултати и именно те допринасят за тази висока събираемост, която се отчита пред нас като статистика от събирачите на дългове. „Ето, вижте, имаме над 80 процента събираемост, което е успех” Но за чия сметка и на чий гръб е този успех и с какви средства се постига са въпроси, които не се обсъждат, ясно защо.
От друга страна самият мобилен оператор не иска да се занимава със старите ни дългове поради липса на достатъчно вътрешни ресурси и предпочита да стои настрана, а друг да тормози хората. Лошото е, че тези методи е доказано с времето, че дават резултат. Обикновеният човек в момент на силна емоция и под влияние на психическият тормоз, упражняван от колекторските фирми, е склонен да плати, дори и без да се замисля дали реално дължи, колко дължи и дали може да възрази, че е изтекла давността за тези задължения. Точно това е тайната на успеха на тези фирми. Точно на това разчитат при събиране на вземанията. От 10 човека с дългове, поне 8 ще бъдат „обработени” до положение, в което ще платят „доброволно”.Колекторските фирми се възползват от незнанието и неинформираността на хората, провокирайки в тях страх, за да получат своето. Те знаят как да го направят-всяка дума е подбрана и изречена по начин, който не просто да съобщава за определено задължение, а който да „подтиква” към незабавно плащане.
Подобни фирми за събиране на вземанията има и в други държави, но действията им са строго регламентирани. Своеволията са неприсъщи и се наказват от закона. В България своеволията са практика, за която липсва санкция. Не може да печелиш на гърба на обикновения човек и то, действайки по незаконен начин и да продължаваш да съществуваш.Държавата трябва да се намеси сериозно и да защити своите граждани.Има ли оплаквания, значи има проблем.Не може този проблем да се подминава и да се чуват единствено „нелогичните обяснения” на представителите на колекторските фирми-„ Ние не действаме по този начин-има фирми и фирми…… „
Може и така да е, но ние виждаме и усещаме друго. Нямаме възможност да си избираме колекторската фирма, когато сме в качеството на длъжници и това означава, че за нас нямат никаква тежест думи от сорта- „ ама ние работим законно и се разграничаваме от „лошите”. Сигнализирайте, ако ви обидят или заплашат наши колеги или установите друга нередна практика”
Как точно се сигнализира, когато заплашванията са по телефона и когато трудно се доказва наличието им, както и кой е техният автор. От кого ще се търси отговорност и каква отговорност ще се търси? Колко фирми са понесли някакво наказание? Знаем кога се налага санкция-когато докажем по безспорен начин, че е извършено нещо нередно и незаконно спрямо нас и че точно това нередно нещо е осъществено от определен субект. Не случайно заплахите не са облечени в писмена форма.
Така че решението не е в разграничаването и в играта на „доброто и лошото ченге”, а в предприемането на радикални мерки. Решението не се състои във воденето на общи и нищо незначещи разговори, а решението е в извършването на конкретни действия, целящи ефективност и резултатност.
Животът на обикновения човек е достатъчно труден, за да се позволява на подобни фирми да действат по този начин. Събирането на вземания безспорно е бизнес, за който няма правила и за който не важат никакви закони. Това е бизнес, който държавата, умишлено или не, позволява да съществува, макар и да има безспорни и хиляди факти, установяващи, че в този си вид, той няма място на нашия пазар и в нашия живот.
адвокат Мариана Розованова
сподели статията