Категории
☰ПУБЛИЧНА ПРОДАН-ВНАСЯНЕ НА ЦЕНАТА НА ИМОТА
Когато изпълнението по едно изпълнително дело е насочено срещу недвижим имот на длъжника, съдебният изпълнител му налага възбрана-като вид обезпечителна мярка. След това се насрочва дата за опис и извършване на оценка на имота. Оценяването на имота се прави от съдебният изпълнител и от вещо лице. 75 % от така определената цена е началната сума, от която започва наддаването при публична продан.
След това се насрочва дата, от която започва да тече 1-месечен срок за подаване на наддавателни предложения на кандидат-купувачите.Денят, следващ този срок, е този, в който се провежда самия търг. Отварят се пликовете с наддавателни предложения и се вижда каква е най-високата предложена цена. Организира се устно наддаване именно от тази сума, като стъпката за наддаване е в размер на един задатък. Съдебният изпълнител обявява за купувач, онзи, който предложи най-висока цена. В 7-дневен срок обаче трябва да бъде внесена цената. В случай, че това не стане, този купувач губи внесения задатък и съдебният изпълнител поканва следващия по ред на предложена сума кандидат и т.н.
И така, харесали сте имот, предлаган на търг от частен съдебен изпълнител. В едномесечен срок от обявяване на началната дата на публичната продан, правите своето наддавателно предложение и внасяте 10 % от обявената начална цена като задатък. Идва големият ден на търга и макар и да има и други участници, вие правите най-високото предложение и съдебният изпълнител ви обявява за купувач.
Но имате ли сумата, която трябва да се внесе по сметка на съдебния изпълнител? Може ли в 7-дневен срок да се справите? Знаете, че рискувате внесения задатък.
Добре е да използвате този 1 –месечен срок, през който се правят наддавателните предложения, за организиране на своя бюджет. Разбира се, този проблем отпада, ако имате в наличност парите. В противен случай, ако се нуждаете от кредитиране от банка, е нужно да направите нужните разговори и проверки каква сума и при какви условия биха ви отпуснали в заем. Не забравяйте, че е важно и в какъв срок, за да може да се справите при евентуално спечелване на търга.
Възможно е да има и още един вариант, който не винаги е наличен, но си заслужава да проверите. Може да се сключи договор с взискателя по делото / най-често банка /, с който ще има уговаряне при спечелване на търга да не се плаща цялата сума, а само част от нея. За остатъка вие ще встъпите в дълга на длъжника, но само до размера на цената, на която сте обявени за купувачи. Ако дългът е в по-голям размер, то сумата, която остава след продажбата на имота, си остава като задължение за длъжника.С договора ще се уговори и запазване на ипотеката върху имота до окончателното плащане на цената от наша страна.Така може да се спестят разходи, свързани с учредяване на нова ипотека в полза на банката, от която бихте взели заем.
Този договор се представя на съдебния изпълнител предварително.
В деня на търга, ако точно вие спечелите, то съдебният изпълнител записва в постановлението за възлагане тези уговорки, които сте постигнали с банката-взискател, а вие плащате според условията на сключения договор.
адвокат Мариана Розованова
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /.
сподели статията