Категории
☰ЗАПОР ВЪРХУ ЗАПЛАТАТА МИ
Запорът е обезпечителна мярка, която се налага от съдебния изпълнител, при когото е образувано съответното изпълнително дело.
Как се случват нещата?
Имаме задължения към някого-към физическо или юридическо лице / банки, Топлофикация, мобилни оператори и др /. Кредиторът ни се снабдява с изпълнителен лист срещу нас, за да може да събере дълговете чрез методите на принудителното изпълнение.
Именно кредиторът прави искане до съдебния изпълнител да ни бъде наложен запор върху трудовото възнаграждение. Това обикновено е първото действие, което се предприема по изпълнителното дело. В поканата за доброволно изпълнение, която ни се изпраща, ние разбираме, че наред с „приканването” да платим доброволно в 14-дневен срок, ни е наложен и запор върху заплатата.Нашият работодател също получава запорно съобщение.
Тук е моментът да направя уточнението, че удръжките от заплатата ни се правят, след приспадане на дължимото за данъци и осигуровки. / изключение се прави при публично-правните задължения-задълженията към държавата /
Въпросите, които ни вълнуват са колко ще ни удържат от заплатата и има ли вариант да си получим цялото възнаграждение.
Ще ни правят ли удръжки, ако получаваме по-малко от минималната работна заплата?
В този случай нашата заплата е изцяло несеквистируема и трябва да си я получим в пълен размер.
Какво ще стане, ако получаваме трудово възнаграждение в размер, равен на минималната работна заплата?
Отдъхнете си….и при тази хипотеза удръжки няма да се правят.
Минимумът, който е равнозначен на несеквистируемост, е равен на размера на минималната работна заплата за страната. Тоест ако получаваме 550 лева, то 380 лева / от 2016г МРЗ ще е вече 420 лева / са несеквистируеми и никой не може да ни ги вземе. Удръжки могат да се правят върху остатъка-170 лева / а през 2016-остатъка ще е 130 лева /.Ако сме с деца, то ще ни удържат ¼ от тези 170 лева, а ако сме без деца-1/3 от 170 лева / съответно ¼ и 1/3 от 130 лева през 2016г /.
Преди да излезе решението на ВКС по този въпрос, единствено пенсиите, които са в размер на минималната работна заплата, бяха изцяло несеквестируеми. Въпросното решение направи възможно заплатите да се ползват със същата защита, както и пенсиите. Това е един справедлив подход, който заслужава адмирации. Давам си сметка, че удръжката на каквато и да е сума от заплатата, е често пагубно за длъжниците, разчитащи на всеки лев от това, което са получили като възнаграждение. Но поне има гарантиран минимум.
адвокат Мариана Розованова
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
сподели статията