Категории
☰ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ЛИСТ
Какво представлява изпълнителния лист?
Изпълнителният лист е съдебен акт, удостоверяващ възможността на лицето в полза, на което е издаден, да предприеме принудителни действия за удовлетворяване на едно свое вземане, изрично отбелязано в съдържанието му, срещу друг субект, наречен длъжник. Целта е събиране вземането, което е признато в полза на взискателя срещу неговия длъжник. Същевременно съдебният изпълнител, получавайки изпълнителен лист и молба на взискателя за образуване на изпълнително дело, поема задължението да удовлетвори вземанията на взискателя, осъществявайки визираните в закона принудителни действия. Изпълнителен лист може да се извади по два начина-по реда на исковото производство и по реда на заповедното производство.
При ИСКОВОТО производство се води дело за установяване на едно вземане по основание и размер. На база на съдебното решение, с което се признава съществуване на вземане в полза на едно лице и съответно задължение на друго лице, може да се извади изпълнителен лист. Определено това производство е по-дълго като време.
При ЗАПОВЕДНОТО производство до съответния Районен съд се подава заявление по образец за издаване на заповед за изпълнение или заповед за незабавно изпълнение. Тук са предвидени два типа производство, в зависимост от това дали искането ни е съпроводено с документ, доказващ вземането ни. Ето и някои от документите, въз основа на които, можем да подадем заявление за издаване на заповед за изпълнение и съответно изпълнителен лист :
-извлечение от счетоводните документи на държавните учреждения, общините и банките
-запис на заповед
- нотариални актове, договори с нотариална заверка на подписите и други
По този ред на снабдяване с изпълнителен лист, няма ограничение относно размера на сумата, която се претендира.
Вторият тип заповедно производство е когато ни липсва документ от изброените в чл.417ГПК.Примерно имаме договор за наем или заем, но същите не са заверени нотариално. Ограничен е размерът на сумата, която можем да претендираме по този начин- само до 25 000 лева.
Предимството на заповедното производство е бързината, с която реално можем да се снабдим с изпълнителен лист. Държавните такси при едно исково производство са 4% от претендирания материален интерес, а при заповедното производство- съответно 2%.
Давността на един изпълнителен лист е 5 години, като е нужно да имаме предвид, че докато трае изпълнително дело, давността спира да тече.
Нека разгледаме следната хипотеза- дали сме пари на заем чрез документ-запис на заповед или договор за заем и разбира се, не са ни ги върнали в уговорения срок. Снабдяваме се по реда на заповедното производство със заповед за изпълнение и съответно с изпълнителен лист. Възможно е длъжникът ни да възрази и в този случай ще трябва по реда на исковото производство-чрез завеждане на иск, да докажем своето вземане по основание и размер. Ако съдът потвърди нашата искова претенция, можем с издадения изпълнителен лист, да си образуваме изпълнително дело при частен съдебен изпълнител, искайки същият да направи справки за имущественото състояние на нашия длъжник и да бъдат предприети изпълнителни действия срещу него-чрез налагане на запори, възбрани, извършване на описи и публични търгове.
Тук е важно да отбележим една важна особеност-ако в продължение на 2 години от образуване на изпълнителното дело, не сме поискали извършване на изпълнителни действия спрямо нашия длъжник, то изпълнителното дело ще се прекрати. Ние имаме възможност въз основа на същият изпълнителен лист, да си образуваме ново изпълнително дело, стига обаче същият да не е изтекъл своевременно по давност. Целта е да „поддържаме живота” на изпълнителният лист и това се отнася за случаите, в които се окаже, че длъжникът ни няма нищо, върху което може да се „посегне” и чрез което ние да бъдем удовлетворени като взискатели по изпълнителното дело.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /.
адвокат Мариана Розованова
сподели статията