Категории
☰ЗАПОВЕД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ И ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ЛИСТ СРЕЩУ ПОЧИНАЛ ДЛЪЖНИК- ВЪЗМОЖНО ЛИ Е?
Да разгледаме конкретна хипотеза, която е напълно реална- Иван е взел заем от банка, но в даден момент, поради финансови затруднения, е спрял да го обслужва. Банката се е възползвала от предоставената й законова възможност и е обявила кредита за предсрочно изискуем. Подала е заявление за издаване на заповед за незабавно изпълнение въз основа на извлечението от счетоводните си документи. Съответният Районен съд е уважил искането и е издал заповедта, както и изпълнителен лист за непогасената сума срещу Иван.
Но какво ще се случи, ако Иван почине?
Тук са възможни два варианта, зависещи от момента, в който лицето е починало.
1.Иван е починал на 06.01.2015 година, а банката е подала заявлението си до съда с искане за издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист срещу него на 07.01.2015 година. Районният съд е уважил молбата. Банката получава изпълнителен лист и веднага образува изпълнително дело срещу починалия длъжник. Едва в този момент, след направена справка, съдебният изпълнител установява, че лицето е починало и изпраща покана за доброволно изпълнение на неговите законни наследници. Какво могат да направят те в случая?
Законните наследници могат да подадат частна жалба срещу разпореждането за незабавно изпълнение и възражение срещу издадените заповед за изпълнение и изпълнителен лист в 14 дневен срок от получаването на поканата за доброволно изпълнение. Към нея е нужно да приложат препис от акта за смърт на Иван и удостоверение за наследници. Наследниците могат да поискат отмяна на заповедта за изпълнение и съответно обезсилване на изпълнителния лист поради факта, че липсва правен субект и в този случай проведеното заповедно производство е незаконосъобразно. Самото изпълнителното производство се развива между страните , които са посочени в изпълнителния лист и се насочват срещу лицето, посочено като длъжник в него. В този случай не можем да говорим за наличие на правоприемство между длъжника и неговите наследници, както и за възможност за встъпване от тяхна страна в ролята на длъжници.
За банката остава възможността да подаде ново заявление и да се снабди с заповед за изпълнение и изпълнителен лист, но вече срещу законните наследници на Иван.
2. Иван е починал на 06.01.2015 година, а банката е подала заявление за издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист преди тази дата.
В този случай заповедното производство е образувано срещу лице, което към този момент е било живо и съответно и производството е законно. В тази хипотеза съдебният изпълнител е длъжен да даде срок на наследниците, в който да заявят пред съответния Районен съд по местооткриване на наследството дали приемат или се отказват от наследството. Едва след този момент може да се прецени срещу кого и срещу какво имущество ще продължи принудителното изпълнение.
Когато длъжникът е починал след като му е била връчена покана за доброволно изпълнение, но преди предприемане на други изпълнителни действия, съдебният изпълнител трябва да връчи нова покана за доброволно изпълнение на неговите наследници.
Ако някой от наследниците се е отказал от наследството, срещу него няма да се водят и принудителни действия по изпълнителното дело. Същото ще продължи спрямо тези наследници, които са приели наследството- или изцяло или по опис. Наследниците, които са приели наследството по опис ще отговарят само до размера на полученото наследство, без значение дали задълженията по делото го надхвърлят. Останалите обаче ще отговарят и със своето имущество, без оглед на полученото от наследодателя.
Наследниците имат същите права, каквито би имал и техният наследодател, ако беше жив- да подадат възражение срещу заповедта за изпълнение, да обжалват определените в закона действия на съдебния изпълнител, да сключват споразумения за разсрочване на задълженията и т.н.
Както видяхме от представените хипотези, възможностите за реакция на наследниците са различни. Но не бива да забравяме, че при наличие на задължения на най-близките ни хора- именно на тези, на които след тяхната смърт бихме били призовани като наследници- ние ще сме тези, които ще поемат и активите, и пасивите на полученото наследство. Освен ако намалим или изключим отговорността си съответно чрез приемане на наследството по опис или чрез отказване от него.
адвокат Мариана Розованова
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
сподели статията