Категории
☰ЩЕ МИ ВЗЕМАТ ЛИ ЖИЛИЩЕТО?
Това е въпрос, който вълнува много хора. Въпрос, чийто отговор е решаващ за живота и бъдещето на много семейства. Въпрос, който може да има различен отговор, зависещ от конкретния случай.
Всеки може да изпадне в положение, в което не може да изпълнява своите задължения към Топлофикация, към мобилни оператори, към енергоразпределителните и водоснабдителните дружества,към банки, към физически и юридически лица. Често не липсата на желание, а липсата на финансови възможности, ни превръща от коректни платци в некоректни длъжници.
Ето няколко хипотези, които не претендират за изчерпателност, но ще ви помогнат да си отговорите на въпроса- Ще ми вземат ли жилището?:
1.Имате задължения към Топлофикация, към мобилни оператори, към енергоразпределителните и водоснабдителните дружества, към физически и юридически лица. Възможно е дори да сте взели заем от банка, но без да сте гарантирали връщането му с учредяването на ипотека върху жилището ви.Вашият кредитор се е снабдил вече с изпълнителен лист срещу вас и е образувано изпълнително дело при съдебен изпълнител.
Ако притежавате едно жилище и никой от членовете на семейство няма друго жилище, то същото е несеквестируемо.Това означава, че съдебният изпълнител не може да го изнесе на публичен търг и да го продаде, оставяйки ви на улицата. Тук разбира се е важна квадратурата на жилището и броя на хората, живеещи в него. Така при едночленно семейство несеквестируемата квадратура е 25 кв. м жилищна площ, при двучленно семейство е 40 кв. м, при тричленно семейство - 55 кв., а при четиричленно семейство - 70 кв. м.
Ако жилището ви като размери надвишава определената законова квадратура съобразно броя на членовете в семейството, които живеят в него, то има възможност останалата част да се изнесе на публичен търг.Но за целта е нужно надвишаващата част да може да се използва самостоятелно, без значителни преустройства и без неудобства, по-големи от обикновените.
Какво може да направи съдебния изпълнител по отношение на жилището ви?
Може да му наложи възбрана. Може дори да насрочи дата за опис и извършване на оценка. Реално налагането на възбрана не е мярка по изпълнението и съответно не подлежи на обжалване. Но описът и оценката вече представляват същинско изпълнително действие и вие като длъжници имате право да възразите и съответно да обжалвате действията на съдебния изпълнител. Изрично в Гражданския процесуален кодекс са изброени действията на съдебния изпълнител, които подлежат на обжалване и едно от тях е именно, когато изпълнението се насочи към вещ или имот, които длъжникът смята за несеквестируеми.
2.Взели сте заем от банка и сте ипотекирали единственото си жилище. Какво ще се случи, ако вие спрете да обслужвате кредита си? Банката може да го обяви за предсрочно изискуем и да се снабди със заповед за изпълнение и с изпълнителен лист срещу вас. В този случай вашето жилище е реално застрашено. Вие не може да се позовавате на това, че то е единствено и съответно е несеквестируемо. Фактът, че сте го ипотекирали и то в полза на взискателя по изпълнителния лист, отнема възможността ви да обжалвате действията, които са насочени спрямо него. При тази хипотеза съвсем нормално е, ако не се споразумеете с банката и не внасяте договорените суми, жилището ви да бъде изнесено на публичен търг и вие да го загубите.
3. Отново разглеждаме хипотезата, в която сте взели заем от банка, ипотекирали сте жилището си и необслужвате кредита си. Но изпълнителният лист срещу вас е издаден заради неплащане на други задължения от друг взискател-примерно от Топлофикация, от мобилен оператор и т.н. В този случай съвсем спокойно може да се позовете на несеквестируемостта на жилището си и да си го запазите. Но реалната опасност банката да обяви заема ви за предсрочно изискуем е голяма, както и да поиска насочването на принудителни действия спрямо единствения ви имот е напълно реално и възможно.
4. Какво ще се случи, ако имотът е съсобствен и дългът принадлежи само на един от собствениците, но ипотеката е учредена върху цялото жилище. В този случай, ако взискател по изпълнителния лист е банката, то тя има възможност да иска продаването на целия имот, макар и длъжникът реално да е само един от неговите съсобственици. Останалите няма да имат възможност да възразят, че те не са получили реално заема и съответно не са поели и никакви задължения спрямо банката. Фактът, че са се съгласили да ипотекират своите идеални части от имота като гаранция по заема, ги прави потърпевши.
5.Ако заем е взет от единия съпруг в качеството му на едноличен търговец, а другият съпруг е съдлъжник. Трябва да не забравяме, че едноличният търговец отговаря неограничено за задълженията си, включително и с имуществото си, което притежава като физическо лице. Така че при необслужване на заема, банката може да търси плащането му както от съпруга-едноличен търговец, така и от съпруга-съдлъжник. Ако има и учредена ипотека върху единственото им жилище, то това означава, че същото може да бъде изнесено на публичен търг и съответно продадено от съдебния изпълнител. Същото важи и ако заемът е получен от еднолично дружество с ограничена отговорност, в което собственик е само единия съпруг, но единственото жилище е ипотекирано в полза на банката. Отново това жилище може да бъде изгубено.
Важно- По принцип при започнало принудително изпълнение, ако внесете 30% от дължимата сума и съответно се задължите да внасяте по 10% от нея всеки месец по сметка на съдебния изпълнител, то изпълнителното дело ще бъде спряно. Но това не важи в случая, когато имотът ви е ипотекиран. Ако бъде насрочена публична продажба, то вие няма да можете чрез внасянето на 30 % от дълга си, да го спасите, осуетявайки публичната му продажба. Не звучи справедливо, но законът е категоричен по този въпрос.
Ако вече е извършена публичната продан на жилището ви, то вие имате възможност да обжалвате постановлението за възлагане, ако наддаването не е извършено по надлежния ред или имотът не е възложен по най-високото наддавателно предложение.
Хипотезите могат да са различни и да имат своите индивидуални детайли и индивидуални решения.Понякога страхът, че ще останем на улицата, ни обзема и отговорът на въпроса „Ще ми вземат ли жилището?” е единственото, от което се интересуваме.
Може би е добре да запомним едно-ипотеката на жилище ни дава възможност да изтеглим заемът, от който имаме нужда в даден момент, но същевременно именно ипотеката прави реална възможността същото да бъде изгубено от нас, ако не може да обслужваме кредита си. Също така да не забравяме, че е добре да помислим и да се посъветваме за решаването на проблемите си своевременно, защото загубата на всеки един ден, не е в наша полза.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията