Категории
☰ВЪЗБРАНА НА ИМОТ
Налагането на възбрана не представлява същинско изпълнително действие и съответно не е предвиден ред за обжалване на действията на съдебния изпълнител. Възбраната се налага като превантивна мярка още в началото на изпълнителното производство и то с една цел- да не сте стигне до ситуация, в която длъжникът ”няма да има нищо на свое име” при бъдещото провеждане на изпълнителното производство. Възможно е още преди получаването на поканата за доброволно изпълнение или едновременно с нея, да получим съобщение за наложена възбрана на наши недвижими имоти.
Съдебният изпълнител може да наложи възбрана дори на имот, който не се намира в неговия район, както и върху несеквестируем имот.
Възбраната се налага от съдебния изпълнител по искане, направено от взискателя. Тя се вписва като тежест на конкретния имот в съответната Агенция по вписванията. Ако решим да продадем имота си, то при справка от страна на купувача, ще излезе и вписаната възбрана. Никой няма да поиска да купи възбранен имот и то по една причина- че може в даден момент да бъде отстранен от имота, който е закупил.
Важно е да отбележим , че по отношение на един имот могат да бъдат вписани няколко възбрани от различни кредитори. Първата по дата възбрана има преимущество и кредиторът, който е поискал вписването й, ще може да удовлетвори вземанията си, преди останалите.
Принудителните действия по отношения на един имот се състоят от две фази- Обезпечителна /чрез налагането на възбрана/ и Изпълнителна /чрез извършване на опис, оценка и публична продан/.
След извършването на възбраната, следва опис на имота. Съдебният изпълнител насрочва дата, на която ще бъде извършен той. В този момент всяко трето лице , което се намира във владение на имота, може да обжалва описа, позовавайки се на това, че собственик на имота е той, а не длъжника. Също така от момента, в който е извършен опис на имот, който е единствено жилище за длъжника и неговото семейство, може да се обжалват и действията на съдебния изпълнител от самия длъжник. Имайте предвид, че сроковете за обжалване са много кратки в случая- в 1 седмичен срок от извършване на описа и съставянето на протокол за него. Ако вече имотът е изнесен на публична продан и е възложен с постановление за възлагане на съответния купувач в търга, то длъжникът вече губи законовата си възможност да оспорва, че имотът е несеквистируем.
Нека приемем, че вие сте длъжник и срещу вас има издаден изпълнителен лист и съответно е образувано изпълнително дело. Съдебният изпълнител по искане на взискателя, ви налага възбрана на единственото жилище, което притежавате.
Може ли да обжалвате тези действия?
Отговорът е не. Възбраната не подлежи на обжалване, дори и в случай на несеквистируемост на вашия имот. Също така, ако имотът е семейна имуществена общност и дългът е само на единия съпруг. Съдебният изпълнител ще наложи възбрана на целия имот. Също така описът отново ще се извърши на целия, а не на половината имот. Важното е , че на публична продан ще може да се изнесе само частта, която принадлежи на дължащия съпруг. Това важи и за имоти и съответно дълг само на един от съсобствениците на общ имот.
Нека разгледаме следните хипотези:
1.Имаме един имот, в който живеем със семейството си. Никой от членовете на семейството ни не притежава друг недвижим имот. Но ние сме го ипотекирали в полза на банката, за да вземем желания в съответния момент кредит. Спираме да обслужваме заема си и банката се снабдява с изпълнителен лист срещу нас. Ставаме длъжници по образуваното изпълнително дело. Тъй като дългът е към въпросната банка и тя е взискател по делото, а имотът ни е ипотекиран в нейна полза, то няма как да възразим, че изпълнението се насочва срещу единственото ни жилище. То може да бъде изнесено от съдебния изпълнител на публичен търг и съответно ние да бъдем принудени да останем на улицата. Лошото е, че законът не ни защитава в тази хипотеза.
2. Отново сме в горната хипотеза-единствено жилище, взет заем от банка, ипотека на имота….но изпълнителното дело е образувано от друго лице, а не от банката.Примерно имаме задължения към Топлофикация или сме взели заем от наш „познат” и не сме го погасили своевременно. В този случай, жилището ни ще е несеквистируемо и няма да може да бъде изнесено на публична продан от съдебния изпълнител. Но няма никакъв проблем да му бъде наложена възбрана
3. Нека добавим още детайли- в хипотезата по т.2 сме, но в момента, в който е наложена възбрана на единственото ни жилище, ние го продадем с цел да защитим имота си от възможното му изкарване на търг. Веднага несеквестируемостта ще отпадне и нашия взискател може да атакува покупко-продажбата с мотива, че същата уврежда неговите интереси. В този случай, ако съдът удовлетвори исканията му, то сделката ще бъде развалена и срещу жилището ще може да бъде насочено принудително изпълнение.
Имайте предвид, че кредиторите ви, могат в 1 годишен срок от извършването на дадена покупко-продажба на ваш имот, да я обжалват и да искат развалянето й, за да защитят интересите си. Разбира се защитата е само на техните, но не и на вашите интереси.
4. Имотът, в който живеем, не е наша собственост, а принадлежи на трето лице, което не е длъжник в случая. Съдебният изпълнител налага възбрана на имота. Третото лице може ли да продаде имота си при това положение? Може и то, защото в случая е наложена възбрана на имот, който не принадлежи на длъжника по изпълнителното дело.
Възбраната няма действие в този случай.
Третото лице може да обжалва действията на съдебният изпълнител и да претендира, че имотът е негов, а не на длъжника по изпълнителното дело. Това става, когато е извършен опис и третото лице е във владение на този имот. Обжалването е чрез съдебния изпълнител до съответния Окръжен съд.Срокът, предвиден в закона е 7 дневен, от момента на извършване на описа. Длъжникът в случая няма правно основание да обжалва, защото имотът не е негово притежание и следователно не е заинтересована страна.
ИЗВОДИ:
1.Помислете сериозно, когато теглите заем срещу ипотека на единственото ви жилище.Не забравяйте, че при необслужване на кредита, банката може да го обяви за предсрочно изискуем, да се снабди с изпълнителен лист и да образува изпълнително дело срещу вас. При подобно развитие на нещата, единственото ви жилище може да стане обект на принудително изпълнение и вие да го загубите.
2. Налагането на възбрана върху ваши имоти е една подготвителна стъпка, предприета от съдебни изпълнител и тя не подлежи на обжалване.Дори имотът да е несеквестируем, моментът на обжалване е след извършване на описа.
3. Следете сроковете, в които може да обжалвате действията на съдебния изпълнител, защото са кратки и при изпускането им, се преклудира възможността за постигане на успешен резултат.
4.Има точно определени случаи, в които е дадена възможност на длъжника да обжалва действията на съдебния изпълнител посредством жалба до Окръжния съд, а те са следните:
-длъжникът може да обжалва постановлението за глоба, за разноски.
-длъжникът може да обжалва насочването на производството към имущество, което счита за несеквестируемо.
-длъжникът може да обжалва отнемане на движима вещ и отстраняване от НИ, понеже не е бил уведомен за изпълнението.
-длъжникът може да обжалва, когато наддаването не е надлежно осъществено или имуществото не е възложено на най-високата цена
-длъжникът може да обжалва и извършеното разпределение на събраните по изпълнителното дело суми
Също така длъжникът може да търси имуществена отговорност от съдебния изпълнител, ако извършените спрямо него действия са неправомерни. За суми до 25 000 лева се завежда иск пред съответния Районен съд, а за суми над 25 000 лева-искът е пред съответния Окръжен съд.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /.
адвокат Мариана Розованова
сподели статията