Категории
☰СЪДИЯ ИЗПЪЛНИТЕЛ- МОЖЕМ ЛИ ДА СЕ СПАСИМ?
Животът на Марин изведнъж се преобърна. Спокойствието бе заменено от нерви и мисли как да се справи със създалата се ситуация. Не ядеше, не спеше,дори не живееше……..
Имаше ли начини да се „изплъзне от ръцете” на съдия изпълнителя?
Марин дължеше голяма сума пари и очакваше кредиторът му да се снабди с изпълнителен лист срещу него.
Въпрос на време е и да се образува и изпълнително дело срещу него.
Какво да прави? Има ли спасителни варианти, на които човек може да се опре в подобни случаи?
Има ли трикове, които се използват от длъжниците и доколко същите са ефективни?
Ще започна от първата част на въпроса. Да, има трикове и сега ще ви запозная с някои от тях.
1.ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ.
Често срещан трик, който длъжниците използват, ако притежават недвижими имоти. Целта е спасяване на имуществото от „безпощадния” съдия изпълнител.
Ако Марин притежава на свое име недвижими имоти, той може да организира бързото им прехвърляне на трети лица. За да се извади изпълнителен лист и съответно да се образува изпълнителното дело, обикновено е нужно време, за да се съберат необходимите данни и документи за длъжника и да се предприемат нужните принудителни действия. Препоръчително е много по-рано, още преди появата на „код червено-внимание, на хоризонта има вече съдия изпълнител”, да извършите подобна „гимнастика”.
Купувачите е трудно да бъдат чужди лица поради факта, че продажбите са фиктивни и трудно бихме се доверили на непознати хора. Вариантът са близки и роднини. Тук вече стои проблемът с осигуряване на възможност за доказване при нужда на средствата им, с които евентуално са “купили” имот.Затова се преминава и към други форми на прехвърляне-дарение, издръжка и гледане и др. Не забравяйте, че кредиторът ви може да иска разваляне на сделката, ако разбере, че същата е привидна и увреждаща и е направена примерно към момента на снабдяването му с изпълнителен лист. Подобни неща се правят обмислено и предварително.
При този трик има доста особености, тънкости и опасности, за които има още какво да се говори, но ще бъде направено в отделна тема.
2. РАБОТА БЕЗ ТРУДОВ ДОГОВОР
Това е удачен вариант за избягване възможността на длъжника да му бъде наложен запор върху заплатата. Дори се отива по-далеч. Длъжникът, разбирайки, че срещу него е образувано изпълнително дело, напуска работа и се ориентира към сивия сектор, където намира спасение за доходите си. Работата е без трудов договор и осигуровки и съответно без никакви данни за това дали и къде се работи и какъв е размерът на получаваното.
Ако длъжникът работи на трудов договор, но е получавал висока заплата, той се договаря с работодателя фиктивно да му направи заплатата в размер на минималната, а останалото да го взема на ръка. Така „видимо” получената сума ще стане дори несеквестируема, тоест няма да подлежи на принудително изпълнение.
3. ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ИМОТИ НА ОФШОРНИ КОМПАНИИ, НАМИРАЩИ СЕ В ЧУЖБИНА.
Каква е схемата в този случай?
Офшорна компания тегли кредит от банка у нас. Длъжникът й продава свой имот срещу процент от кредита, който офшорката е взела от банката. Резултатът е, че компанията придобива собствеността върху имота по документи. Но има един договор, който се сключва допълнително между страните. Според него компанията поема задължението да не продава, да не отдава под наем и да не позволява използването на имота от други лица. Длъжникът на свой ред може да използва жилището и по документи излиза, че той дори плаща наем за него.
При извършена справка от съдия изпълнителя се оказва, че длъжникът няма имот на свое име, а е просто наемател. Какво да му вземеш на човека в такъв случай?
След приключване на изпълнителното дело, имотът отново се придобива от длъжника. Всички са доволни или поне длъжникът със сигурност е.
4. БРАЧНИ ОТНОШЕНИЯ
Тук нещата са доста интересни. Жениш се, развеждаш се или просто сключваш брачен договор-изборът е според ситуацията. Като се налага ще се бракосъчетаете, а и човек добре да живее, се жени. Наличието на съдия изпълнител в цялата тази картина, дава допълнителен адреналин и възможност за проява на чувства. Така че приемете го като добър повод да свиете „гнездо”.
Длъжникът може да сключи фиктивен брак, осигурявайки си съсобственик на имота си. В този случай ще се подпише брачен договор и двамата съпрузи ще се уговорят, че имотът ще стане съпружеска имуществена общност. Така, длъжникът ще притежава само половината и само върху нея може да се насочи принудително изпълнение. А ако жилището е единствено и семейно, то става несеквистируемо. И съответно вече е неприкосновено за съдия изпълнителя.
Може след фиктивния брак, бързо да последва развод и да се сключи споразумение, че имотите ще останат в собственост съпругата на длъжника. Така длъжникът става „безимотен” и защитава собствеността си.
Възможно е длъжникът да е вече женен, но да подпише със съпругата си брачен договор. Разбира се това ще го направи в момента, в който разбере, че нещата отиват към изпълнително дело. Чрез брачният договор съпрузите ще направят уговорки, че определени имоти стават собственост на съпругата и така отново резултатът е 1 на 0 в полза на длъжника.
5. СМЯНА НА АДРЕСИ
Длъжникът е възможно постоянно да сменя адресите, на които се води, че живее и така ще затрудни откриването си във връзка с принудителното изпълнение-връчване на съобщения за запор, възбрана и други. Малко на играта „криеница” прилича, но с тази особеност, че съдия изпълнителят е този, който никога не се крие. Длъжникът винаги може да го намери, дори и да няма никакво желание да го прави. Но тук е важно да се отбележи, че този вариант не води до успехи, защото ако са изпълнени условията на връчване по закон, то самото уведомяване се счита за редовно.
6.НАЕМ НА ВЕЩИ
Схемата е следната- длъжникът продава чрез договор свои движими вещи на роднини или близки. Фиктивно им създава щастие, правейки ги собственици по документи. След това се оформя нотариално заверен договор за наем на същите вещи, така че длъжникът да си осигури ползването им. Хитро, нали? Реално вещите не се водят на негово име и не могат да бъдат описани и изнесени на публична продан. А целта е точна такава.
Като ЗАКЛЮЧЕНИЕ искам да ви кажа следното:
Важно е да знаете, че често фирми или физически лица, към които имаме задължения, ги продават на така наречените колекторски фирми за събиране на вземанията. Тези събирачи на вземания се обаждат по телефона на длъжника дори и за дребни суми. Обучени са да се държат и учтиво, но и много арогантно и на моменти заплашително. Преследват „до дупка”, за да „изкопчат” дължимото. Важно е да се провери дали съответните фирми са лицензирани да извършват подобни действия. Важно е да поискаме договорът, на основание на който съответната фирма изисква от нас плащане. Възможно е дори да ни искат плащане на задължения, които вече реално са погасени по давност.
Не трябва да се доверяваме сляпо.
Има дори случаи на „мними” съдии изпълнители, които могат умишлено да ни заблудят и да ни накарат да платим известна сума срещу обещание или договор, че всичко срещу нас ще бъде прекратено. И най-интересното е, че след това мнимият съдия изпълнител просто изчезва, а ние се оказваме с клеймо „много лошо измамени”.
Имайте винаги не едно, а две наум и проверявайте всичко и всеки!
Това че сте длъжник, не означава, че всеки, който реши, може да ви „обърне” с главата надолу и да ви „разтръска”, за да вземе, каквото падне от вас.
Да се върнем на въпросът ефективни ли са триковете, които като длъжници може да използвате?
За българите няма невъзможни неща-те все измислят, пробват, грешат, но и печелят.
Трикове ли- те са измислени от нас, защото са използвани за подобни напрегнати случаи. В едни ситуации действат безотказно, в други може да има доза неуспех. Важен е моментът, в който са предприети и начинът, по който са реализирани. Но такъв е животът-понякога печелим, а друг път печелим, но по-малко…. Май не споменах нищо за губене?
Марин е вече спокоен.Яде, спи и живее като щастлив човек. Защо ли?
Отговор не е нужен…..
Може би всичко звучи като приказка, но все пак има и такива случаи. Няма нужда да споменавам обстоятелството, че „спасението” не винаги е успешно, ако предварително човек не е помислил за бъдещите проблеми, които ще се стоварят на главата му. Не може да си взел пари на заем-дали от трето лице или от банка, да не си плащаш сметките за ток, вода, телефон и същевременно да не очакваш, че ще дойде денят Х, в който съдия изпълнител може да се появи в ежедневието ти. Така че нека винаги да сме няколко крачки напред, за да можем максимално да се защитим.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /.
адвокат Мариана Розованова
сподели статията