Категории
☰ПОЛУЧИХ ЗАПОВЕД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ!
Заповед за изпълнение се издава от съда срещу длъжник.
Анатоли беше получил такава заповед за изпълнение. Тя беше издадена по повод искане, направено от Топлофикация за дължими от него и незаплатени към момента задължения.
В тази заповед за изпълнение беше указан 14 дневен срок, в който Анатоли имаше възможност да възрази срещу претенциите спрямо него.
Какво да прави?
ДА ПОДАДЕ ЛИ ВЪЗРАЖЕНИЕ СРЕЩУ ПОЛУЧЕНАТА ЗАПОВЕД?
КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ, АКО НЕ ВЪЗРАЗИ ?
Кой вариант да избере?
В някои случаи е добре да се подаде възражение, а в други не. Необходимо е всеки случай да се преценява конкретно.
Задълженията към Топлофикация се погасяват с изтичане на 3 години от възникването им.
Обикновено преди изтичането на този 3 годишен срок, Топлофикация се снабдява със заповед за изпълнение срещу длъжника и от този момент започва да тече нов 3 годишен срок / тоест ако на втората година от възникване на задължението ви, срещу вас бъде издадена заповед за изпълнение и тя влезе в сила, от този момент за вашето задължение отново ще започне да тече този 3 годишен срок /.
Ако Анатоли НЕ ПОДАДЕ ВЪЗРАЖЕНИЕ В СРОКА /14 дни/, заповедта за изпълнение ще влезе в сила и съдът ще издаде изпълнителен лист. С него Топлофикация ще се обърне към съдия изпълнител и ще може да предприеме действия за принудително събиране на задълженията си.
Когато се образува изпълнителното дело, съдия изпълнителят ще изпрати на Анатоли покана за доброволно изпълнение.Едновременно с изпращането на тази покана, съдия изпълнителят може да му наложи запор върху банковите му сметки, върху част от трудовото му възнаграждение. Също така може да му наложи възбрана върху недвижими имоти, които притежава.
Трябва да се знае, че съдия изпълнителят може наложи и възбрана върху единственото жилище, притежавано от Анатоли / като предохранителна мярка /. Но то не може да бъде обект на принудително изпълнение.То е несеквистируемо в случая.
Анатоли имаше само една банкова сметка на негово име, в която имаше 120 лева. Притежаваше панелен апартамент, в който живееше със съпругата и двете им децата. Беше безработен.
Задълженията му към Топлофикация възлизаха на 3400 лева. Дори и да се образува изпълнително дело срещу него, реално нямаше как Топлофикация да си събере вземанията. Задължението си остава, но няма от къде да се събере. Поне към момента, имайки предвид имущественото му състояние.
Ако в продължение на 2 години от образуване на изпълнителното дело, кредиторът бездейства / в случая Топлофикация/, изпълнителното дело ще се прекрати. Задължението на Анатоли обаче ще се запази.
Топлофикация може въз основа на същия изпълнителен лист да образува ново изпълнително дело. Изпълнителният лист има давност и тя е 5 години от издаването му. В рамките на този срок, Топлофикация може да иска образуването на ново изпълнително дело срещу Анатоли.
Ако се образува изпълнително дело по вече погасен по давност изпълнителен лист, Анатоли може да се защити като подаде пред съда установителен иск и да иска констатиране, че давността е изтекла. Тогава на база на съдебното решение, изпълнителният лист ще се обезсили, а изпълнителното дело ще се прекрати.
Ако Анатоли ПОДАДЕ ВЪЗРАЖЕНИЕ СРЕЩУ ЗАПОВЕДТА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ.
В този случай заповедта не влиза в сила, а съдът дава 1 месечен срок на Топлофикация да подаде искова молба срещу длъжника за доказване на вземането си.
След подаването на исковата молба, съдът изпраща копие от нея на ответника за отговор / в нашия случай на Анатоли/.
/В отделна тема ще разгледам подробности, свързани с подаването на молби, отговори, срокове, представяне на доказателства и др.- свързани с образуването на исковото производство /.
Насрочва се дата, на която ще се проведе съдебното заседание.
Ако съдът отхвърли исканията на Топлофикация, заповедта за изпълнение ще се обезсили. Задължението на Анатоли ще се погаси. Топлофикация вече няма да има право на каквито и да е било претенции /освен ако не го обжалва и решението евентуално не бъде отменено от Въззивния съд/
Ако съдът приеме исканията на Топлофикация, ще бъде постановено решение, с което заповедта за изпълнение ще се потвърди и Анатоли ще бъде осъден да заплати на Топлофикация определените задължения заедно с лихвите.Ще му се присъдят и направените разноски за делото.
Когато със съдебно решение са признати задълженията на Анатоли, то за тях срокът, който е необходим, за да се погасят се променя- от 3 години става на 5 години.
Добре е Анатоли да поиска от Топлофикация извлечение на всичките си сметки по месеци, за да се прецени дали някое от задълженията му не се е погасило по давност. Ако има такива, той може да възрази и да откаже да ги плати.
Да се възрази или да не се възразява срещу получена заповед за изпълнение е въпрос, който трябва да се преценява според конкретния случай. Отговорът може да е различен.
ВНИМАНИЕ!!! Много често, почти винаги, кредиторите /Топлофикация, мобилните оператори и др. / любезно ни подканват да разсрочим задълженията си. Целта им е, сключвайки споразумение за разсрочване, да започне да тече нов 3 годишен срок за погасяване. С това вие нямате възможност да оспорите задължения, които са изтекли по давност.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминолгия е сведена до мининмум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията