Категории
☰СЪДБАТА НА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ ПРИ ДЪЛГ НА ЕДИНИЯ СЪПРУГ.
Младен и Ваня са съпрузи. Закупили са по време на брака си един апартамент, в който живеят с двете си деца. Младен има фирма, регистрирана като ЕТ. В качеството си на едноличен търговец, той изтегля кредит за нуждите на бизнеса му и като обезпечение ипотекира апартамента. Ваня дава съгласие за това. В началото Младен плаща вноските си редовно, но идва момент, в който финансовите затруднения си казват думата. Стига се до там, че банката започва принудителни действия за събиране на вземанията си. Семейството е в безизходица.
Какво ще правят, ако останат на улицата? Дали има такава възможност?
Какви принудителни действия ще се предприемат?
Банката се снабдява с изпълнителен лист срещу Младен. Въз основа на него се образува се изпълнително производство от съдия изпълнител.
Върху имота се налага възбрана. Прави се опис на апартамента изцяло- местонахождение, квадратура и т.н.
На публична продан се изнася обаче само частта на длъжника Младен, тоест ½ от жилището.
Младен прави възражение, че това жилище е единствено и като такова е несеквестируемо.
Това е по принцип така, но……..
Има едно „но” в случая, което променя нещата.
КОГАТО КРЕДИТОР ПО ВЗЕМАНЕТО Е БАНКАТА, В ПОЛЗА НА КОЯТА Е УЧРЕДЕНА ИПОТЕКА ВЪРХУ ИМОТА, ТО НЕСЕКВЕСТИРУЕМОСТТА ОТПАДА.
Принудително изпълнение може да се насочи и върху единственото жилище на длъжника. Фактът, че същото е съсобствено / Ваня притежава ½ от него/, не пречи да се предприемат принудителни действия.
Възможно ли е Ваня да изкупи дела на съпруга си?
Ако Ваня внесе равностойността дела на съпруга си до деня, преди провеждането на публичната продан, същата не се провежда.
Ваня може да участва в публичната продан на жилището. Ако предложи цена, която е по-висока от предложената от други купувачи, съдия изпълнителят ще й възложи имота. Същият резултат ще има, ако тя заяви, че желае да купи имота по предложената най-висока цена.
Ваня трябва да плати определената сума, за да се издаде в нейна полза постановление за възлагане.
От този момент Ваня става собственик на дела на Младен- 1/ 2 от апартамента. По силата на нотариалния акт за покупко-продажба тя е собственик и на другата ½ от имота.
Тази възможност Ваня може да използва, ако има средствата, необходими да закупи частта на съпруга си. Тя може изтегли кредит, стига да има друг имот, с който да го обезпечи.
Възможно е друго лице, да се съгласи да ипотекира свой имот в случая./ например родителите на Ваня или други лица/. Процедурата трябва да се задейства обаче много бързо, защото има срокове, в които Ваня трябва да плати дължимата сума.
Имотът се оценява от оценител. Взема се половината от тази оценка като начална цена на публичната продан. Купувач, който иска да участва в наддаването, трябва да внесе 10% от стойността на тази сума.
Обикновено се определя срок, в който могат да се правят наддавателни предложения - често е 1 месец. Купувачът с най-високо предложение като цена, има 7 дневен срок, в който да се внесе сумата.
Другата възможност, която има Ваня е да даде съгласието си, имотът да бъде изнесен на публична продан изцяло. Това съгласие трябва да е в писмена форма. В този случай имотът се продава изцяло и купувачът става собственик на целия имот. На банката като кредитор ще се даде само половината от получената сума. Ако тя е недостатъчна за покриване на задълженията, Младен ще продължи да дължи остатъка. Останалата част ще се даде на Ваня като съсобственик на имота. По този начин чрез публичната продан се ликвидира съсобствеността.
Изборът е в ръцете на Ваня. И разбира се след обсъждане и преценка за най-удачния вариант на действие.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до мининмум /.
адвокат Мариана Розованова
сподели статията