Категории
☰ПУБЛИЧНА ПРОДАН-КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА НЕЯ?
Имотите, които съдебните изпълнители продават, принадлежат на длъжници за техни дългове по договори.
Възможно е имотите да са собственост на други лица, които са ги предоставили като гаранция за чужд дълг.
Съдия изпълнителят налага възбрана и прави справка в Агенцията по вписванията за наличие на други тежести върху имота. При наличие на тежести, за започналото производство се уведомяват и другите кредитори, за да присъединят своите искания.
Прави се опис на имота и оценка. Определя се началната цена, от която ще започне проданта, както и денят и мястото на подаване на наддавателните предложения.
След 7 дни се изготвя обявление за провеждане на публичната продан. То се поставя на имота, при съдия изпълнителя, както и в сградата на Районния съд по местонахождение му и в общината.
1.Началната цена на имот, изнесен на публична продан е 75 % от оценката му / оценката се изготвя от вещо лице/.
2.В наддаването може да участват български или чуждестранни лица, както и дружества.
Нямат право да участват – длъжникът, неговият законен представител, управителите на продаваното имущество / ако има назначени такива/, съдебният изпълнител, както и служители от кантората му, съдии, прокурори и следователи.
3.Подаване на наддавателни предложения.
Ако сте си харесали имот, може да направите предложение за неговото закупуване. За участие в търга е необходимо да внесете 10 % от обявената първоначална цена.
Заедно с наддавателното предложение, се подава:
- декларация за произход на средствата
- вносна бележка за внесена от вас такса за участие в търга,
- копие от личната ви карта.
Изброените документи се слагат в затворен плик и се подават. Наддаването продължава 1 месец или в срок, указан в обявлението.
4.В първият работен ден след едномесечният срок, съдия изпълнителят вписва в протокол всички подадени предложения.
Прочита пред наддавачите предложенията и им отправя запитване дали имат желание да наддават устно / всяко устно наддаване може да е в размер на един задатък- платили сте 10% от стойността на имота- примерно 5000 лева, следващото ви наддаване може да е 10 000 лева/.
5.Съдия изпълнителят обявява купувача с направено най-високо наддавателно предложение.
6.В 7 дневен срок този купувач има задължението да внесе по сметка на съдия изпълнителя предложената си цена, като се приспаднат дадените първоначално 10%.
7.Ако купувачът не внесе сумата в този срок, съдия изпълнителят кани следващия по ред купувач, направил предложение, до изчерпване на всички наддавачи.
8.Когато купувачът внесе предложената сума, съдия изпълнителят издава постановление за възлагане. Едва тогава се връща даденото от останалите купувачи, които не са спечелили търга.
9.Купувачът се въвежда във владение след вписването на протокола за възлагане. За извършеният въвод, съдия изпълнителят изготвя протокол.
Разноски на купувача, спечелил публичното наддаване
- 1.5 % на съдия изпълнителя за постановлението за възлагане / не по-малко от 60 лева и не повече от 3600 лева/
- 2.5 % на Общината за придобиване на имота
- 0.1 % на Агенцията по вписванията
10.Ако първата продан не е успешна /няма купувачи или никой не внесе определената сума /, съдия изпълнителят насрочва нова публична продажба с начална цена 75 % от цената на първата продан. Процедурата по провеждането е същата.
11.Имотът се придобива без вещни тежести. Единствено, ако има учредено право на ползване- то се запазва.
12.Купувачът, спечелил търга, трябва да подаде молба до съдията по вписванията за заличаване на ипотеката.
13.Купувачът става собственик на имота от момента на издаването на постановлението за възлагане. Но в негов интерес е да се впише това постановление.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използването на юридическа терминология е сведено до минимум /.
адвокат Мариана Розованова
сподели статията