Категории
☰ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО
Димитър има две деца-син и дъщеря. Те са неговата гордост и смисъл в живота. Точно заради желанието си да им бъде винаги в помощ, той изтегля заем от банка, с който да ги подпомогне в купуването им на собствени жилища. Димитър знае, че ще му е трудно да погасява месечните вноски по кредита, но е решил, че ще започне втора работа като охрана нощно време и така ще се справи със ситуацията.Ще увеличи доходите си, за да може да обслужва разходите, които никак не са малки. В началото всичко върви гладко и по план. Но идва момент, в който Димитър се разболява сериозно и не след дълго напуска този свят.
Неговите деца са тези, които наред със страданието от загубата на баща си, ще трябва да поемат и плащането на кредита към банката.
Това е история, която за много хора е реалност, без значение за какви точно задължения става дума.Това е история, която може да бъде разказана в различни варианти, но в която има едни и същи въпроси- да се откажа или не от оставеното ми наследство и как реално да направя подобен отказ, ако реша, че това е доброто решение за мен.
Тук е моментът, в който можем да поговорим и за така наречения „отказ от наследство”. Той може да се извърши само от наследниците, които са призовани и имат право да наследяват. За целта е необходимо те да са пълнолетни /навършили 18 години / и дееспособни / да разбират свойството и значението на постъпките си-тоест да не страдат от някакви умствени или психически заболявания, които да водят до невъзможност за разбиране и съответно до неспособност за вземане на каквито и да било решения /.
Отказ от наследство не може да се извършва предварително. Това означава, че е нужно да имаме починал наследодател, наследство и съответно наследници. Едва със смъртта на наследодателя, неговите наследници могат да се възползват от възможността да се откажат от оставеното им наследство.
Отказът от наследство обаче важи за цялото наследство. Не може да се откажем от земите, които притежава наследодателя ни, а да приемем апартамента му.
Отказът не може да се прави под условие.
Невъзможно е да се откажем от наследство, което вече сме приели. Приемането може да бъде изрично или мълчаливо / с конклудентни действия, показващи по недвусмислен начин, че сме приели наследството /.
След като веднъж сме се отказали от наследство, то няма начин след време да променим мнението си и да решим, че вече искаме да сме наследници.
Няма законов срок за извършване на отказ от наследството, но съдът може да определи такъв. Също така по искане на някой от другите наследници, също може да се определи срок, в който ние сме длъжни да укажем дали приемаме или се отказваме от наследството.
Процедурата, която е необходима, за да се откажем от наследството е следната:
1.Изваждаме си удостоверение за наследници
2.Снабдяваме се с препис-извлечение от акта за смърт на наследодателя ни
3. Попълваме заявление, което заверяваме нотариално и го подаваме до съответния Районен съд по последното местожителство на нашия наследодател, към което прилагаме удостоверението за наследници и преписа-извлечение от акта за смърт , както и документ за внесена държавна такса / 20 лева за вписване на отказа, както и 5 лева за препис от удостоверението за отказ /
Районният съд вписва удостоверението ни за отказ в особена книга за отказите.
Ако срещу наследодателя ни има образувани изпълнителни дела, то ние можем да приложим издаденото ни удостоверение към една молба, адресирана до съответните съдебни изпълнители. По този начин от нас няма да се търси изпълнение на задълженията на наследодателя ни.
Ако ние сме починали, преди да сме приели или съответно да сме се отказали от наследството, то нашите наследници могат да ни заместят в това наше законово право. Ако вече сме се отказали от наследство, то и нашите деца като наследници, нямат право да претендират за получаване на дял от това наследство.
адвокат Мариана Розованова
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
сподели статията