Категории
☰ЗАПАЗЕНА И РАЗПОЛАГАЕМА ЧАСТ
Преди няколко дни мои клиенти се интересуваха за начините, по които е най-удачно да разпределят своето имущество на децата си. Целта беше една-между децата да не възникват в бъдеще спорове и конфликти по повод на оставеното наследство, да няма искания за намаляване на дарения и завещания, да няма недоволни. Обсъждайки различните варианти и техните плюсове и минуси, стигнахме до понятията разполагаема и запазена част от наследството.
Чл. 28 от Закона за наследството гласи: "Когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството". Целта на закона е да се защитят определена категория наследници, които реално са най-близките на наследодателя.
Частта, вън от запазената част, представлява разполгаемата част от наследството, с която наследодателят може да се разпорежда.
Ако наследодателят е прехвърлил свои имоти чрез покупко-продажба, чрез издръжка и гледане, то тези разпореждания от негова страна, не могат да се атакуват от наследниците със запазена част-деца, съпруг, родители.
Тоест наследодателят реално може да продаде цялото си имущество на непознати хора и неговите деца няма да могат по никакъв начин да имат претенции и да искат своите запазени части. Подобни разпореждания са неатакуеми. Единствената възможност да се оспорват подобни сделки, е доказването, че са симулативни или прикрити / тоест че покупко-продажбата не е реално покупко-продажба, защото примерно липсва необходимата престация-плащане на цена, и поради този факт представлява прикрито дарение примерно /.
Когато наследодателят е направил дарения или завещания в полза на лица, които не са негови наследници-трети лица, то наследникът с право на запазена част, трябва да е приел наследството по опис, за да може да иска възстановяване на своята запазена част.
Казано по друг начин,за запазена и съответно за разполагаема част, може да говорим единствено, когато наследодателя е направил преживе дарения или е оставил завещания. Това е така, защото само тези форми на разпореждане с имуществото, могат да бъдат обект на оспорване.
Пример- Наследодателят има като наследници само две деца. Те ще наследят по ½ от оставеното наследството. Кое обаче е оставеното наследство.
От него ще се махнат направените евентуално дарения, завещания, покупко.-продажби и др. Взима се предвид само това, което е налично към момента на смъртта. В наследството обаче влизат не само недвижимите имоти, а и всички движими вещи-МПС, вещи, пари и др. В наследството влизат и задълженията на наследодателя –примерно по взети заеми и др. Ако наследодателят е дарил на двете си деца по един недвижим имот, които имоти обаче са неравностойни по цена-примерно къща в дадено село и апартамент в София, въпросът е дали детето, което е получило по-малко, може да предяви иска за възстановяване на запазената си част. За да иска възстановяване , то е нужно тази запазена част да се установи, че е накърнена. При две деца, запазената част на всяко от децата е по 1/3 или общо за двете-2/3.
Тоест наследодателят може да се разпорежда със своето имущество,както намери за добре, но това се отнася за извършване на покупко-продажба, прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане. Когато става дума за дарения и завещания, то частта от имуществото, с която наследодателят може да се разпорежда, е само 1/3. Ако той се е разпоредил чрез дарения или завещания с повече от 1/3 от имуществото си, то е възможно наследник със запазена част да поиска намаляване на дарението или завещанието до размера на запазената си част.
Тези части се определят от цялото имущество, от цялото наследство-събират се всички имоти, движими вещи, пари, от това наследство се приспадат евентуалните задължения на наследодателя, ако има такива. Също така ако едното дете на наследодателя претендира, че е накърнена неговата запазена част, но същевременно същото е получило по дарение или по завещание от наследодателя, даден недвижим имот, то полученото по дарение или завещание също се прибавя. Запазената част на това дете реално е 1/3 от наследството. Образува се маса от цялото наследство, но тук се прибавя и това, което е получило детето по дарение. И едва, ако от остатъка на наследството, включително и като се вземе предвид това, което е получило по дарение, не е достатъчно, то тогава се минава към искане за намаляване-първо се намаляват направените завещания / когато се изчерпат завещанията / те се намаляват съразмерно/, едва тогава се минава към намаляване на даренията, като първо се започва с това дарение, което е направено последно във времето и ако има нужда ще се премине към по-старото по време и т.н /.
Няма начин детето да претендира за точно определен имот, дарен на неговия брат или сестра-тук си има ред и няма как да се прави искане за точно определен имот, претендират се само части. Ако срещу лицето, в полза на което са направени няколко дарения или завещания, има предявен иск за възстановяване на запазена част, то това лице може да избере точно от кои имоти да се направи намалението, ако такова е нужно да се направи.
Също така, ако частта, която се установи, че накърнява запазената част на този наследник, е незначителна и отделянето на част от даден недвижим имот не може да стане удобно, в случай че стойността на подарения имот надвишава с повече от ¼ разполгаемата част, то този имот остава изцяло на наследството, а надарения получава стойността на разполагаемата част. В противен случай собственик си остава детето, в полза на което е направено дарението, но на него му се определя да заплати определена сума, равна на тази част, която е нужна за допълване на частта на претендиращия.
Ако наследодателят е дарил цялото се имущество на своите деца, които едновременно са негови наследници със запазена част-въпросът е може ли някое от децата да претендира намаляване на дарения, направени в полза на своя брат или сестра? Реално няма как да стане подобно нещо, защото за да се посегне на направено дарение / последното , което е направено, а не върху всички дарения, направени в полза на другия брат или сестра /, то е нужно да се докаже пред съда, че е накърнена запазената му част. Но преди това ще се включат всички дарения, които са направени от наследодателя в полза на точно този наследник / претендиращия за запазена част /. И реално ще се окаже, че няма накърняване на запазената част, защото този наследник си е получил чрез дарения своята запазена част от наследството и не е ощетен по никакъв начин. Фактът, че даренията не са на сто процента равностойни,няма да има значение, защото при две деца, запазената част на всяко едно от тях е 1/3 от наследството- ако то е получило чрез дарения приблизително подобна част, то няма как да развали дарение, направено в полза на своя брат или сестра.
Ако след направени дарения, е останало имущество на наследодателя, то ще се наследи по ½ от всяко от двете деца. Ако към този момент едното дете има претенции към своя брат или сестра, то към оставеното наследство ще се прибавят даренията, направени в негова полза и една тогава ще се прецени дали има накърняване на запазената част.
Ако наследодателят е оставил съпруг и две деца, то разполагаемата част е ¼, а останалите ¾ се разпределят между тях като запазена част
Искът за възстановяване на запазена част има давност и тя е 5 години от смъртта на наследодателя / при завещанията този срок започва да тече от узнаването, че е обявено завещанието от нотариус /. Ако наследникът с право на запазена част почине, то правото да иска възстановяване на негова част, има неговия наследник, стига да не е изтекъл предвидения срок за това.
Никой не може да се откаже от законовата възможност да претендира за възстановяване на запазената си част.Подписването на каквато и да е декларация, няма никаква стойност.
Много родители преодоляват подобни проблеми, продавайки свои имоти на едно от децата си. Но в подобна хипотеза е възможно другото дете да претендира, че продажбата е фиктивна и симулативна и прикрива извършено дарение. /за да се „изпипат” нещата е нужно да има доказателство за плащане на цената по нотариалния акт /.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум/
адвокат Мариана Розованова
сподели статията