Категории
☰НАСЛЕДЯВАНЕ МЕЖДУ СЪПРУЗИТЕ ПРИ ФАКТИЧЕСКА РАЗДЯЛА
Мария и Петър имат брак от 20 години. Имат 1 дете. По време на брака са придобили чрез покупко-продажба два недвижими имота. Три години живеят разделено. Нямат развод помежду си. Петър починал на третата година от тяхната раздяла.
Въпросът, който се поставя е Мария има ли право да го наследи, въпреки липсата на съвместно съжителство.
Какво щеше да се случи, ако Мария и Петър се бяха развели?
В Семейният Кодекс е предвидено, че бившите съпрузи престават да бъдат законни наследници помежду си, както и че отпадат разпорежданията в случай на смърт, изготвени по време на брака им.
При наличие на развод, Мария няма да е наследник на съпруга си. В случай, че Петър беше направил преживе и по време на брака завещание в нейна полза- то това завещание ще отпадне.
Законен наследник на Петър ще е само детето му, което ще придобие имота, който е бил собственост на Петър.
Детето ще бъде законен наследник и на майка си, след нейната смърт.
Нашият случай е друг. Наличието само на фактическа раздяла между Мария и Петър, не променя правото на Мария да наследи своя съпруг.
Мария и Петър притежават по ½ идеална част от двата имота, като придобити по време на брака и представляващи семейна имуществена общност.
След смъртта на Петър неговите идеални части се наследяват от неговите законни наследници- Мария и детето им. Съпругата наследява част, равна на частта на всяко дете.
В случая Мария заедно с притежаваната от нея част от имуществената общност, ще има ¾ ид.части, а детето ¼ ид.части от имотите.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използването на юридическа терминология е сведено до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията