Категории
☰ПРАВА НА ПОДСЪДИМИЯ В СЪДЕБНИЯ ПРОЦЕС
Обвиняем е лицето, срещу което е повдигнато обвинение за извършено престъпление.
В досъдебното производство / разследването/ говорим за обвиняем или подследствен.
В съдебното производство / когато имаме обвинителен акт, който е внесен в съда/ говорим за подсъдим.
Валери е призован за разпит в качеството му на обвиняем за извършено престъпление – кражба. Минало е досъдебното производство, той е бил разпитан, събрани са необходимите доказателства / разпит на свидетели, изземване на веществени доказателства и др./ Наблюдаващият прокурор, след предявяване на разследването, преценява че са налице достатъчно доказателства, за да му повдигне обвинение. Въз основа на обвинителния акт, се наказателно дело от общ характер, което се разглежда в съдебно заседание. Насрочва се дата за дело и се изпраща призовка на Валери, както и на евентуалните свидетели по делото.
Какви са правата на Валери в съдебното заседание, в качеството си подсъдим по образуваното и разглеждано от съда дело.
1.Той има право да се запознае със съдържанието на обвинителния акт, което ще му помогне да организира адекватно защитата си.
Поне 7 дни преди съдебното заседание е задължително да стане това.
2.Има право да използва адвокат за организиране на защитата му.
3.Има право да се явява на насрочените съдебни заседания заедно с упълномощения от него адвокат.
4.Ако на Валери му бъде наложена мярка за неотклонение / примерно забрана за напускане пределите на страната, забрана да доближава даден пострадал, отстраняване от длъжност и др./ той има правото да я обжалва и да иска отмяната или промяната й.
5.Валери има право да даде показания или ако прецени, да откаже да дава показания.
6.Валери има право да прави искания за събиране на нови доказателства, да задава въпроси на назначените по делото вещи лица, както и на призованите и явилите се по делото свидетели.
7.Валери има право да поиска прилагане на съкратено съдебно следствие / това означава да се съгласи да се разпитат само отделни свидетели или изобщо да не се разпитват такива, признавайки фактите, изложени в обвинителния акт. При самопризнание съдът е длъжен да намали предвиденото за даденото престъпление наказание с 1/3 /.
8.Валери може да иска думата от съдията по всяко време на съдебното заседание. Дори и да има адвокат, Валери може да изказва сам своите твърдения за факти по делото.
9.Валери има право като подсъдим и на последна дума / това става в момента, преди прочитане на присъдата /.
10.Валери има право да обжалва решението на съда.
Всеки подсъдим трябва да знае добре правата си. Нужно е не само да ги знае, но и да настоява да се зачитат. При нарушения, подсъдимият веднага трябва да реагира- да възрази, да обжалва и т.н.
Ако не може да си позволи адвокат, му се назначава служебен.
Организирането на защитата на подсъдимия е процес, който изисква внимателно проучване на всички детайли по делото. Предварителната подготовка е от изключителна важност.
Понякога малки на пръв поглед факти, могат да се окажат решаващи, стига да се представени по надлежния начин и в точното време.
Знайте, че като подсъдим сте невинен, до доказване на противното. Дали това „противно” ще се докаже, зависи от много неща, но и от самите вас. Понякога една дума, казана в повече или не на място, може да има негативни последици.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията