Категории
☰НЯКОИ НЕЩА, КОИТО Е ДОБРЕ ДА ЗНАЕТЕ ВЪВ ВРЪЗКА С НАКАЗАТЕЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО
1.Ако едно лице е привлечено като обвиняем, то може да откаже да отговаря на поставените му въпроси.
2.В момента на задържането на едно лице, полицаят има задължението да поясни на това лице за какво го арестува.
3.Необходимо е да има обвинение срещу лицето и едва тогава може да се премине към задържането му.
4.Ако едно лице е привлечено като свидетел- то трябва да отговаря на зададените му въпроси. Отказът се наказва с глоба. Но може свидетелят да каже, че не си спомня нищо например и тогава това няма да бъде наказан, защото дава лъжливи показания.
5.Ако сте обвиняем, нямате задължение да казвате истината, ако това би ви уличило в извършването на престъпление.
6.Ако сте свидетел и в досъдебното производство дадете лъжливи показания, а в съда се откажете от тях, не носите отговорност за лъжесвидетелстване.
7.Не можете да бъдете осъден само, защото сте направили самопризнание, без за престъплението да бъдат събрани доказателства, които да установяват по безспорен начин негово извършване от вас.
8.Всички доказателства трябва да бъдат събрани по предвидения в закона ред. При установяване на нарушения при събирането на доказателствата, те не могат да се приемат като такива, върху които да бъде постановена присъда.
9.Разпитващият орган /следовател, дознател/ е длъжен да ви задава конкретни въпроси.Първоначално оставя лицето да разкаже под формата на свободен разказ, всичко което знае / ако лицето не откаже и има желание/ и след това му се задават въпроси.
Обвиняемият /както и свидетелят/ може да искат винаги конкретизиране на въпроса, който им е зададен.
Избягвайте да отговаряте на общи, неконкретизирани въпроси. Така има опасност да кажете неща, за които после да съжалявате.
10.Ако разпитващият орган не ви е попитал изрично за нещо, не сте длъжни да давате обяснения в такава насока и да посочвате информация, за която знаете. Изчакайте и преценете доколко е удачно и какво е подходящо да говорите.
11.Обискът се извършва с одобрение от прокурор. Единствено, ако сте задържан или има основателни данни да се предполага, че укривате предмет или важно доказателство, свързано с извършено престъпление- тогава може и без заповед за обиск.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията