Категории
☰ПЪТНОТРАНСПОРТНО ПРОИЗШЕСТВИЕ-КАКВО ДА ПРАВИМ, АКО СМЕ УЧАСТНИЦИ В НЕГО?
Пътнотранспортните произшествия /ПТП/ са все по-често явление по нашите пътища. Никой не е застрахован, че няма да изпадне в такава ситуация. Най-важното е да няма пострадали лица.
Много от шофьорите, участници в ПТП, поради уплаха или незнание, допускат грешки, които могат да им създадат излишни проблеми. Редовна практика е напускане на местопроизшествието или преместването на превозното средство, преди идването на органите на пътна полиция.
Какво е добре да знаете, ако станете участник в ПТП?
1.Спрете автомобила. Слезте и огледайте какви са последиците от произшествието.
2.Не напускайте мястото на произшествието. Това се приема от закона като “извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества“ престъпление. Бягайки от мястото на ПТП, вие утежнявате положението си.
3.Ако има пострадали лица или са причинени материални щети, веднага уведомете за това органите на МВР.
4.Помогнете на пострадалите лица, оказвайки им първа помощ.
5.Ако има лица, нуждаещи се от неотложна медицинска помощ, трябва да ги превозим до близко болнично заведение. Веднага обаче трябва да се върнем на местопроизшествието.
6.При възможност вземете мерки за обезопасяване на движението по пътя.
Когато органите на МВР пристигнат, те заснемат или уточняват местоположението на участниците в произшествието, в зависимост от тежестта му. Въз основа на това се изготвя протокол с причинените щети, пътната обстановка и др.
Вземат се проби за алкохол, разпитват се участниците за случилото се.
В случай, че имате някакви възражения по направените констатации, същите ще бъдат отбелязани в съставения акт от служителите на МВР.
Срокът, в който можете да подадете възражения срещу съставения акт, е 3 дни. При наличие на съответните предпоставки, въз основа на акта, се съставя наказателно постановление. Същото може да се обжалва пред съответния Районен съд в едноседмичен срок от връчването му.
Какви документи могат да ви бъдат съставени, в зависимост от вида на произшествието:
1.Констативен протокол за ПТП с пострадали лица.
Когато при ПТП има пострадали лица се съставя констативен протокол – Приложение № 1. Също така се изготвя и план-схема на ПТП. Тези документи се съставят от органите на „Пътна полиция”- МВР.
2.Протокол за ПТП с материални щети.
Ако в резултат на ПТП, са настъпили материални щети, то се съставя протокол за ПТП с материални щети – Приложение № 2.
3.Двустранен констативен протокол за ПТП.
При условие, че в резултат на ПТП са причинени единствено материални щети и участниците в произшествието са постигнали съгласие относно обстоятелствата по извършването му, то тогава се попълва двустранен протокол – Приложение № 3. Такъв протокол е длъжна да ви предостави безплатно застрахователната компания, с която сте сключили договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” . Но дори и бланката на констативния протокол да не ви е предоставена от застрахователя, то той се приема за валиден.
В случай, че сте загубили някои от горните документи или ако сте трето лице, претърпяло ПТП, вие можете чрез писмено искане до териториалното управление, издало протоколите, да се снабдите с преписи от тях.
Тези документи ще са ви необходими, за да ги представите пред застрахователя с оглед претенциите ви за обезщетение към него.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията