Категории
☰ПРАВА НА ОБВИНЯЕМИЯ ПО ВРЕМЕ НА РАЗПИТ
Калоян получава призовка, да се яви на разпит в качеството си на обвиняем. Той трябва да е наясно с правата, които има.
Има извършено престъпление. След подадена жалба на потърпевшото лице или постановление, съставено от орган на досъдебното производство, започва предварително разследване.
Целта на това разследване е да се установи извършителят на престъплението и да се съберат доказателства за повдигане на обвинение спрямо него. Наблюдаващият прокурор ръководи това подготвително производство.
Важно е, че всеки обвиняем се счита за невинен, до доказване на противното. Прокурорът в случая е длъжен да докаже виновността на въпросното лице.
Лицето се нарича обвиняем в предварителното и досъдебното производство.
След това, когато делото се внесе за разглеждане в съда, говорим вече за подсъдим.
Какви права има в случая Калоян, при явяването си на разпит пред следовател или съответно пред дознател?
1.Има право да се яви със защитник /адвокат/, ако не може да си наеме сам, му се назначава служебен.
2.Има право да се запознае с всички факти, свързани с обвинението.
3.Има право да се запознае с информацията, получена чрез използване на специални разузнавателни средства.
4.Може да отговаря на поставените му въпроси, но може и да откаже да даде отговор.
Ръководещият разпита, записва подробно всички зададени въпроси и всички дадени отговори / съответно отказа на обвиняемия да отговаря /.
5.Когато по разследването се съберат достатъчно доказателства, то се предявява. Ако обвиняемият или неговия адвокат заявят изрично, разследването заедно със всички събрани доказателства им се предявява и на тях. Това е важно, защото по този начин обвиняемият има възможност да разбере на какво се основава обвинението и съответно заедно със защитника си, да подготвят защитната си теза.
6.Калоян като обвиняем има право да прави искания за събиране на допълнителни доказателства, да възразява срещу определени действия на разследващия орган или срещу допуснати нарушения при водене на разследването.
Наблюдаващият прокурор ръководи разследването. След приключването му, ако прецени, че е нужно събиране на допълнителни доказателства или има допуснати пропуски, той връща делото отново на разследващия орган с подробни указания.
Ако прокурорът счете, че има събрани достатъчно доказателства за извършеното престъпление и за извършителя му, той съставя обвинителен акт и го внася в съда за разглеждане.
Калоян трябва да организира добре защитата си, както в досъдебното, така и в съдебното производство.
Не трябва да се подценява абсолютно нищо, защото всяко доказателство може да е от съществено значение.
Хората със стаж и опит като „подсъдими” обикновено „знаят целия Наказателен и наказателно процесуален кодекс”. Поведението им е самоуверено и това им изиграва лоша услуга. Но нека не се забравя, че законът не е просто текст. Той е сложна материя, в която има тънкости и „скрити вратички”, които не всеки знае кога и как може да отвори.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
сподели статията