Категории
☰МОГА ЛИ С ГЕНЕРАЛНО ПЪЛНОМОЩНО ДА ПРОДАМ НЕДВИЖИМ ИМОТ?
Упълномощаването е създадено, за да улесни гражданския оборот. Често в практиката, собственици на имоти дават пълномощно на друго лице, което да осъществи продажбата на притежавания от тях имот. Заедно с пълномощното, се изготвят и
-декларация за семейно положение по Закона за нотариусите и нотариалната дейност
-декларация за липса на данъчни задължения по ДОПК.
Тези декларации трябва да бъдат подписани от собственика на имота и да са заверени нотариално.
Така , че ако сте упълномощен и имате само пълномощно, без необходимите и изискващи се по закон нотариално заверени декларации, то вие определено няма да можете да го продадете. Нотариусът ще откаже да изповяда сделката, поради липса на документи.
Пълномощното може да бъде генерално и изрично.
Генералното пълномощно е общо пълномощно, като в него не са конкретизирани точно и пълно определените права, които се дават на упълномощеното лице. Възможно е такова пълномощно да се приеме от нотариус, макар и изрично да не описан имотът, но задължително трябва да е посочено, какво действие може да се извършва с него- да се продаде ли, да се дари ли и т.н.. / примерно- упълномощавам Иван Иванов …….., да продаде недвижимите имоти, които притежавам или упълномощавам Иван Иванов да подписва всякакви документи от мое име и т.н /.
Другият вид упълномощаване е изричното. При него изрично се определя обсега на самото упълномощаване. Точно се конкретизира за какво се отнася.
За продажба на недвижими имоти и изобщо за извършване на всякакви сделки с такива имоти се изисква изрично пълномощно.
-В него трябва да е описан точно имота, съответно имотите, за които се отнася-вид, местоположение, кадастрален номер, квадратура, граници и др.
-Изрично трябва да се посочи какви права има упълномощеното лице по отношение на дадения имот – да го продава, да го отдава под наем, да го дарява и др.
-Изрично трябва да се спомене пред кои органи и институции упълномощеното лице може да представлява упълномощителя – например пред данъчните органи за изваждане на данъчна оценка на имота, пред органите от Агенцията по геодезия, картография и кадастър за изваждане на скица /схема/, пред нотариус- да подпише нотариалния акт и примерно да получи сумата по него.
-Може да бъде указано също, че упълномощеното лице може да договаря и само със себе си, както и имотът /имотите / да бъдат продадени на цена, определена от него или на цена, фиксирана предварително от упълномощителя.
-Може дори да бъде определен в пълномощното и купувачът, на който да се продаде имота.
Изричното пълномощно трябва да определя максимално точно обхвата на действията, които може да извършва упълномощеното лице.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията