Категории
☰НАЕМАТЕЛЯТ ОТКАЗВА ДА ПЛАТИ!
Миналата седмица в кантората ми дойде Катя М. Изглеждаше видимо притеснена. Явно имаше проблем, който я измъчваше. Веднага започна да ми разказва какво й се е случило.
Катя отдала под наем собствен апартамент. Сключила договор за наем с наемателя Мирослав С. за срок от 1 година. Първите 5 месеца Мирослав си плащал редовно уговорения наем. Но следващите месеци все се оправдавал, че в момента е в затруднено положение, че ще плати всичко, но със закъснение. Катя проявила разбиране и в началото не настоявала на момента да си получи дължимото. В един момент се сетила да провери дали Мирослав си плаща консумативите по жилището- ток, вода, парно.Разбира се, опасенията й се потвърдили. Имало неплатени сметки. Провела много на брой разговори, но до този момент нямало никакъв резултат.
Какво може да направи тя?
В договорът им за наем бяха уредени обстойно задълженията на наемателя да заплаща в срок наемната цена, както и всички консумативи по жилището. Дори и да се развали договорът, Катя няма да може да си получи дължимото.
Катя има възможност да предяви иск срещу Мирослав на основание сключения си договор с него. Най-добре е в случая тя да използва така нареченото заповедно производство. Същото като процедура е доста по-облекчено от обикновеното исково производство, а и държавната такса за образуването му е по-ниска / 2 % от исканата сума /. Тя може да се снабди със заповед за изпълнение.
Ако договорът за наем беше заверен нотариално, можеше направо да си извади изпълнителен лист срещу Мирослав. И в двата случая, не е необходимо Катя да заплати дължимите суми за парно, ток и вода предварително.
Върху тези задължения обаче се начисляват и лихви. Има ли право Катя да претендира и за тях?
В договорът за наем е добре да бъде указан срок, в който да бъдат плащани тези консумативи. Но такъв не е отбелязан в договора на Катя. В този случай тя трябва да изпрати нотариална покана /или писмо с обратна разписка/ до Мирослав, с която да му укаже срок, в който той да заплати консумативите .От момента на тази покана тя има право да иска и заплащането на начислените лихви.
Казах й, че ще прибегнем до заповедното производство. Но първо трябва да подготвим покана, която да се завери нотариално, за да можем да претендираме и лихвите. Договорът в края на месеца изтичаше, а и Катя беше уведомила Мирослав, че трябва да се изнесе дотогава от жилището.
Катя се успокои, че проблемът, който в началото на срещата ни, й се струваше непреодолим, намери своето решение.
Съвет: Задължително сключвайте договор за наем в писмена форма . Дори и да е за 1 година само.
Договор за наем, сключен за срок над 1 година, трябва да е в писмена форма и да се завери нотариално.
Ако имате възможност, заверявайте договорите за наем нотариално. Така ще можете направо да се снабдите с изпълнителен лист, в случай че наемателят не си плаща задълженията.
Макар, че в този случай , ако продадете имота си , преди да е изтекъл наемния договор, наемателят ще има право да остане в имота ви до края на уговорения срок, но не повече от 1 година от извършване на продажбата.
Ако договорът за наем е вписан, то при продажба на имота, наемателят ще може да остане в него до края на наемния срок /без ограничения /.
Максимален срок на договор за наем- 10 години.
Препоръчително е при сключване на договора за наем да се състави и протокол-опис, в който да се опише състоянието на имота, мебелите, които евентуално остават да се използват.
За платения наем, наемодателят трябва да издава задължително разписка.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията