Категории
☰СЪСЕДЪТ ПРИТЕСНЯВА СПОКОЙНОТО ПОЛЗВАНЕ НА МОЯ ИМОТ
Съседът ми е направил в дворното си място сервиз за ремонт на товарни автомобили и автомивка. Пътят, по който влизат и излизат автомобилите до сервиза, както и мястото на автомивката, се намират до телената ограда, която разделя имотите. От вибрациите при постоянното преминаване на тежкотоварни автомобили и от просмукващата се от автомивката вода, по стените и таваните на сградите в моя имот се появиха пукнатини и мухъл. За да не се вижда какво става в сервиза, комшията е засадил непосредствено до оградата високи иглолистни дървета, които хвърлят голяма сянка в моя имот. Съседът ми твърди, че изграждането и функционирането на автосервиза е станало въз основа на получено разрешение от общината. Във връзка с изложения казус имам следния въпрос:
Имам ли право да накарам съседа ми да премахне сервиза и да спре да извършва свързаните с него дейности, щом те пречат на нормалното използване на моя имот?
В разглеждания казус собственикът на сервиза извършва действия, с които създава пречки за използването на съседния имот. Пречките са окачествени от засегнатия съсед като по-големи от обикновените, тъй като въпросните действия се отразяват неблагоприятно върху притежаваната от него земя и рушат находящите се на нея сгради.
По отношение изграждането и функционирането на сервиза, от съществено значение с обстоятелството, че то е разрешено от компетентните административни органи. Собственикът на недвижим имот не може да извършва такива действия в своя имот, с които се създават пречки за използването на съседния имот, по-големи от обикновените. С оглед на това от него може да се иска да прекрати тези си действия или да ги сведе до такъв размер, че да не създава пречки, по-големи от обикновените, за използването на съседния имот. Законът обаче не предвижда възможност този собственик да бъде задължен или осъден да извършва тези си действия на друго място, извън собствения си имот. В случай че съоръженията или сградите са изградени съгласно действащите законови норми, собственикът не може да бъде задължен да ги премахне или премести.
Ако въпреки взетите мерки и ограничаването им до границите на обикновените действията продължават да пречат за използването на съседния имот, те се разглеждат от закона като търпими. В случай че от тях се причиняват и вреди на собственика на съседния имот, ще е налице основание за търсене на обезщетение за непозволено увреждане по чл. 45 ЗЗД, но не и за иск по чл. 50 ЗС.
Що се отнася до въпроса за посадените в непосредствена близост до оградата високи дървета и хвърляната върху съседния имот сянка, то той е уреден от изрична разпоредба на ЗС. Текстът на чл. 52 гласи, че не е позволено да се посаждат дървета до имота на съседа на по-малко разстояние от 3 метра за високите дървета, 1,5 метра за средните и 1 метър за ниските.
Съседът може да иска разрешение от кмета на общината, района или кметството да бъдат отсечени клоните на дърветата, които се простират над неговия имот, и корените, които преминават в неговия имот. По същия ред той може да иска да бъдат преместени дърветата, които са посадени на по-близки разстояния от посочените по-горе.
Не е предвидено кметът на общината, района или кметството да разрешава спор за изсичане на стари дървета, които да могат да бъдат преместени. В тези случаи се поражда спор за материално право, свързано с установяване на права и осъждане да се извърши нещо от ответната страна или за нейна сметка от ищеца. С оглед на това и съобразно с разпоредбата на чл. 52 ЗС, единствен съдът е компетентен да разгледа и да се произнесе при спор за изсичане на дървета.
Исковете за изкореняване или отсичане на дърветата, намиращи се на отстояние от съседен имот, по-малко от допустимото от ЗС , се разглеждат от съда. Кметът на общината, района или кметството разглежда такива спорове само ако се касае до искане за отсичане на клони или корени, преминаващи в съседния имот, или за преместване на дърветата.
Видно от изложеното, ако в разглеждания казус разстоянието от посадените дървета до границата на имота е по-малко от законоустановеното, засегнатият съсед може да се позове на действието на чл. 52 ЗС. Съобразно с конкретната ситуация в имотите, той следва да избере този от двата предложени от разпоредбата начини на защита, който най-пълно би опазил неговите права и би отстранил съществуващите пречки за използването на имота.
Ако имате въпроси и нужда от съдействие, ние сме на Ваше разположение.
Адвокат Мариана Розованова, тел.: 0878 87 10 18
Източник : "Практически въпроси на собствеността", Ал. Георгиев
сподели статията