Категории
☰ИСК СРЕЩУ ЛИЦЕ, ПОЛЗВАЩО ЧУЖД ИМОТ
Заедно с брат ми сме съсобственици на недвижим имот. Трето лице извършва действия в имота, които ни пречат да упражняваме правото си на собственост. Брат ми заведе гражданско дело срещу лицето, за да го осъди да прекрати действията. Искът е подаден само от негово име, макар и аз да притежавам половината от имота и също да търпя затруднения от поведението на третото лице. Следва ли съдът да разглежда така предявения иск и би ли имало евентуалното решение по него сила и спрямо мен?
В производството трябва да вземат участие всички съсобственици. Нормата на чл. 215, ал.1, т.1 ГПК разрешава на съсобствениците заедно да предявят иск или да отговарят заедно по заведен иск в качеството на ответници. Те имат процесуалното качество на необходими другари в делото.
Щом исковата молба е подадена от името само на един от необходимите другари, тя страда от недостатък. Ако този недостатък не бъде поправен, съдът следва да прекрати производството. В случай че недостатъкът не бъде открит и се постанови решение по делото, то има сила на пресъдено нещо и по отношение на невзелия участие в делото съсобственик.
За оттегляне на иска, отказ от иска или спогодба е необходимо съгласието на всички. В противен случай извършеното пред съда действие е невалидно и не поражда правни последици. Тъй като са необходими другари, всички останали процесуални действия във висящото производство могат да бъдат извършени само от един от тях, но имат значение и за останалите и ги обвързват.
Неучаствалият в делото съсобственик може да иска отмяна на влязлото в сила решение. Член 304 ГКП му предоставя това право, за да му осигури способ за противодействие срещу последиците от съдебно производство, в което той не е участвал и не е могъл да защити интересите си.
Ако имате въпроси и нужда от съдействие, ние сме на Ваше разположение.
Адвокат Мариана Розованова, тел.: 0878 87 10 18
Източник : "Практически въпроси на собствеността", Ал. Георгиев
сподели статията