Категории
☰БРАТ МИ Е ЗАСЯЛ НАСЛЕДСТВЕНАТА НИ ЗЕМЯ БЕЗ МОЕ ЗНАНИЕ
Заедно с брат ми сме съсобственици при равни дялове на земеделска земя, която бе възстановена на името на починалия ни баща. В началото на миналата земеделска година брат ми без мое знание и съгласие засял цялата обща земя с житни култури, за което аз научих впоследствие. След прибиране на реколтата аз поисках от него полагаемия ми се дял от добивите и брат ми отказа под предлог, че те били плод на негови лични усилия. Възрази също, че при мое желание аз също съм могъл да обработвам земята и да я засея и поради това нямам право да претендирам за част от събрания за тази година добив. Имам ли право в случая на част от реколтата от общата земя?
Съгласно чл. 31, ал. 1 ЗС всеки съсобственик има право да си служи с общата вещ съобразно нейното предназначение и всеки съсобственик има задължение да не пречи на останалите да си служат с нея съобразно своите части в съсобствеността, а според чл. 31, ал.2 ЗС, когато съсобственик използва общата вещ в повече от своите права, той дължи на останалите съсобственици обезщетение за ползата, от която ги е лишил. Обезщетението за ползата се дължи от деня, когато неползващият съсобственик писмено поиска от ползващия да му отстъпи част от общата вещ за ползване или да му плаща обезщетение. Изискването на закона за писмена покана се отнася само за случая, когато съсобственик ползва общата вещ в повече от своите права в съсобствеността по смисъла на чл. 31, ал. 2 ЗС.
Ако съсобственикът сам обработва общата земя и продава добитите плодове, стойността на получения доход (т.е. приходът без необходимите разходи за получаването му) се дължи на другите съсобственици съобразно техните части в собствената земя, без да е необходим предварително писмено поискване.
В хипотеза на узнаване за използването на общия земеделски имот изцяло от другия съсобственик, който вече го е засял със земеделски култури, останалите съсобственици са поставени пред фактическа невъзможност сами да използват имота. Те единствено могат да претендират за полагащата им се част от получените добиви. Противното би означавало те да се наложи да унищожат вече насетите насаждения, за да осъществят полагаемото им се ползване. Когато общ недвижим имот се използва лично само от един от собствениците, другият собственик не може да унищожава засетите от първия собственик насаждения, за да може сам да ползва имота, тъй като в този случай ще отговаря за вреди от непозволено увреждане на основание чл. 45 ЗЗД.
Ако имате въпроси и нужда от съдействие, ние сме на Ваше разположение.
Адвокат Мариана Розованова, тел.: 0878 87 10 18
Източник : "Практически въпроси на собствеността", Ал. Георгиев
сподели статията