Категории
☰ЕДИН ОТ СЪСОБСТВЕНИЦИТЕ СЕ Е НАСТАНИЛ В ОБЩИЯ ИМОТ ЗАЕДНО СЪС СЕМЕЙСТВОТО СИ
Един от съсобствениците на притежаването от нас общо жилище живее в него със семейството си. Завели сме срещу него иск по чл. 31, ал. 2 ЗС за заплащане на обезщетение, но той няма имущество, върху което би могло да се насочи принудително изпълнение за събиране на дължимите суми. Възможно ли е да насочим претенциите си към съпруга му, който също живее в жилището и го ползва?
Общата вещ в случая представлява жилище и чрез неговото ползване ответникът удовлетворява жилищни нужди на своето семейство. Когато съсобственик използва общата вещ за удовлетворяване нуждите на своето семейство и с това лишава останалите съсобственици от ползата, на която те имат право съобразно своя дял, за дължимото им обезщетение солидарна отговорност с него носи и съпругът му.
Това е общото правило, което се отнася до съпрузите, избрали режим на имуществена общност или разделеност на имуществото. По отношение на съпрузи, които са уредили отношенията си помежду си с брачен договор, намира приложение режимът на чл. 38, ал. 1, т. 4 СК. Той дава възможност на съпрузите да уговорят с договора различен ред за поемане на отговорност за извършените за семейството разходи и натрупаните задължения. В случай че в брачния договор не е предвидена подобна клауза, разпоредбата на чл. 38, ал. 4 СК гласи, че за неуредените с брачния договор имуществени отношение се прилага законовият режим на общност.
Ако имате въпроси и нужда от съдействие, ние сме на Ваше разположение.
Адвокат Мариана Розованова, тел.: 0878 87 10 18
Източник : "Практически въпроси на собствеността", Ал. Георгиев
сподели статията