Категории
☰СЪСЕДЪТ МЕ НАВОДНИ
адвокат Мариана Розованова
Ето една реална история, която ще си позволя да ви разкажа по случая, променяйки имената на участниците в нея.
Петър и съпругата му Катя са собственици на апартамент, находящ се на 3-я етаж в сграда в режим на етажна собственост. Един ден, прибирайки се от работа, двамата съпрузи виждат, че по стените в кухнята им се стича вода, а пораженията са огромни.Веднага се качват на горния етаж, за да говорят със съседите. Клара-собственичката на апартамента на 4-я етаж обаче се държи грубо и отказва да пусне своите съседи, за да се установи причината за станалото наводнение.
Катя и Петър се обръщат веднага към домоуправителя, за да го уведомят за случилото си и да поискат свикване на Общото събрание на етажната собственост, за да се констатират причинените им вреди.
Домоуправителят заедно с още един съсед веднага отиват да огледат наводнения апартамент. Отново се прави опит да разговорят с Клара, но тя категорично отказва и дори нагло затваря външната врата пред тях.
При тази ситуация Петър решава да звънне на 112 и да подаде сигнал, наблягайки на факта, че от наводнението може да е засегната ел.инсталацията и това създава реална опасност за живота и за здравето на семейството му.
Дошлият на място патрул констатира случилото се с протокол.
Домоуправителят съгласно изискванията на Закона за етажната собственост и Правилника за неговото прилагане, свиква Общо събрание на собствениците. На посочената дата и час, се провежда събранието, на което домоуправителят изготвя констативен протокол за извършено нарушение от страна на Клара. Изготвя се и искане за извършване на неотложен ремонт, адресирано до кмета на общината.
Още на следващия ден констативният протокол се изпраща до общината. Целта е да бъде съставен акт за извършено нарушение и съответно наказателно постановление на Клара, с което да й бъде наложена глоба. Може би надеждата е, че по този начин съседката ще бъде стимулирана да вземе мерки за отстраняване на причините за теча, както и ще се съгласи да обезщети причинените вреди на семейството на Катя и Петър.
Междувременно Катя и Петър изготвят и изпращат нотариална покана до Клара, в която я призоват в определен срок доброволно да предприеме необходимите действия и да ги обезщети.
Дори Петър не спира дотук в опитите си да намери разрешение на проблема. Още повече, че след няколко дни отново вижда влага по стените. Той подава жалба до прокуратурата за наличие на извършено престъпление- унищожаване и повреждане на чуждо имущество, още повече че много от уредите им отказали да работят. За съжаление не се стигнало до образуване на досъдебно производство срещу Клара.
При липсата на желание за комуникация и доброволно уреждане на спора, единствената възможност била съдебния ред.
Петър и съпругата му подали искова молба до съответния Районен съд по местонахождение на имота. В нея те искали Клара да бъде осъдена за непозволено увреждане, както и да им заплати обезщетение за претърпените вреди. Също така било поискано Клара да отстрани причините, довели до наводнението. Става дума за принципа, че собственикът на вещта носи отговорност за причинени на друг етажен собственик имуществени вреди възникнали поради естеството на самата вещ. Споменавам този принцип, защото в резултат на назначената експертиза по делото, се установило, че причина за теча е спукан маркуч на пералнята на Клара. Също така било изготвено заключение за стойността на нанесените щети върху имота на Петър и съпругата му.Като доказателства били приложени като документи- всички протоколи, отразяващи действията, извършени от потърпевшите преди завеждане делото, нотариалната покана, както и били разпитани свидетели.
Съдът след преценка на всички доказателства и вземайки предвид заключението на експертизата, уважил искът им и осъдил Клара, защото претенцията била доказана по безспорен начин. На основание издаденото съдебно решение, Петър и съпругата му се снабдили с изпълнителен лист и образували изпълнително дело с цел да си съберат дължимото. С помощта на съдебният изпълнител се задействала и процедурата по ремонтиране на маркуча и тръбата за оттичане на мръсна вода. Подробности за последващите стъпки при наличие на изпълнителен лист, няма да коментираме в настоящата статия.
Подобни случаи са често срещано явление. Причината за наводнение може да е различна. Добре е да знаем, че в подобни ситуации имаме варианти за реакция. Важно е да действаме с мисъл и с "няколко крачки напред", използвайки дадените ни възможности. Може да се консултираме с адвокат и то с цел да получим съвет и адекватен план за последователност на нашите реакции, за да можем да се подготвим и за едно бъдещо съдебно дело, ако ни се наложи.
Има случаи, в които дори ищците претендират и обезщетение за причинените им неимуществени вреди-например петърпян стрес. Също така може да се претендират и пропуснати ползи- например наводненото жилище се отдава под наем.Заради наводнението и щетите, за определен период от време е преустановено ползването на имота от наемателя. Това лишава собственика от доходи.Възможно е собственикът да е направил ремонт със собствени средства и в този случай е логично да поиска съответната сума от причинителят на вредата. Разбира се в подобна хипотеза е необходимо да пазим документите, отразяващи извършения ремонт, както и стойността, на която същия възлиза. Важно е все пак да уточним преди да предприемем радикални стъпки, откъде идва течът и най-вече дали причината не е в общата водопроводна инсталация например. Все пак не бива да забравяме, че поддържането и ремонта на общите части е задължение на всички етажни собственици и няма как да има виновно поведение-действие или бездействие на съседът ни.
Няма как да не спомена, че по-лесният вариант за реакция е когато сме застраховали имота и вещите в него против наводение. Когато ни наводнят, ние просто се обаждаме на застрахователя и той е този, който ни плаща щетите, след направен оглед и осъществяване на съответната процедура. След това застрахователят на своя ред чрез така наречения регресен иск си търси платеното от виновното лице.Но нас това не ни интересува, защото си спестяваме много главоболия.
адвокат Мариана Розованова
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
сподели статията