Категории
☰УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ВЕЩНИ ТЕЖЕСТИ
Това е документът, който в зависимост от съдържанието си, може както да ни притесни и дори да ни откаже от покупката на даден имот, така може и да ни даде нужното спокойствие. Това удостоверение показва дали върху даден имот има вещни тежести-право на ползване, право на строеж, ипотеки, възбрани, искови молби за собственост и др.
Тези вещни тежести са учредени не в полза на собственика на имота, а в полза на друго лице.Точно поради тази причина се наричат тежести, защото обременяват от една страна имота, а от друга са от такова естество, че самия собственик трябва да се съобразява с тях.
Какво означава това?
Ние, като купувачи, трябва също да се съобразим с правата, които са придобили трети лица върху имота. Не е справедливо да плащаме уж за чист имот, доверявайки се само на думите на продавача, а накрая да се окаже, че сме си купили примерно имот с ползвател или в даден момент да бъдем съдебно отстранени, защото се е оказало, че друг е собственика.
Да, ние ще можем да искаме връщане на платената сума от нашия продавач, но кога ще я получим и дали ще я получим, ако той не притежава нищо на негово име, е въпрос с повишена трудност и решаването на който е отнема време.
Още преди подписването на предварителен договор за покупко-продажба, трябва да сме наясно дали върху имота има вещни тежести, какви са те, от кого са и от кога са.
За целта е нужно да си извадим удостоверение за вещни тежести от Агенцията по вписванията. Подобно се изважда и към момента на изповядване на нотариалната сделка. Разбира се за целта е нужно продавачът да ни е снабдил с копия от някои документи /документ за собственост, скица, схема и др/ или заедно с него да изискаме подобна справка. Нормално е купувачът да извърши такава проверка и смятам, че не е нужно да се аргументирам защо, имайки предвид важността на това удостоверение и на информацията в него.
Попълваме заявление по образец, в което описваме имота, за който искаме подобно удостоверение и прилагаме необходимите документи, както и документ за внесена държавна такса.
Имайте предвид, че при подаване на заявлението, няма кой да ви консултира дали всичко сте попълнили както трябва, дали сте приложили всички необходими документи.Преди имаше дежурен съдия по вписванията, но сега такъв няма. Така че вие си попълвате, внасяте таксата, давате всичко на съответната служителка и чакате. Ако има някакъв проблем, съдията по вписванията отказва да издаде удостоверение и за да се снабдите с ново, ви трябва внасяне на нова такса, подаване на ново заявление с приложени документи и разбира се чакане отново . Така че бъдете внимателни.
Удостоверение за липса на тежести се изисква и в много случаи от банки, към които сте се обърнали за ипотечен заем.
Не забравяйте, че удостоверение за тежести, издадено днес, не е гаранция, че в утрешния ден обстоятелствата няма да се променят. Допълнително поискайте и от нотариуса в деня на сделката да направи справка за имота, който купувате.Той има достъп до базата данни в Агенцията по вписванията и това няма да е проблем за него.
адвокат Мариана Розованова
/Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
сподели статията