Категории
☰ПРАВО НА ПОЛЗВАНЕ
Правото на ползване е ограничено вещно право. Ето няколко ситуации, които ще ви помогнат да разберете какво на практика означава това право и ще ви даде отговор на някои въпроси, които вероятно си задавате.
ПРИМЕР 1- Собственик съм на недвижим имот.Решавам да го прехвърля на едно от децата си чрез издръжка и гледане, чрез дарение или покупко-продажба. Но същевременно имам желание да си запазя възможността да живея в имота.
В нотариалния акт, чрез който се извършва прехвърлянето на имота в полза на детето ми, се вписва изрично, че аз си запазвам правото на ползване върху целия имот. Възможен вариант е правото на ползване да бъде ограничено и да е свързано с възможността за ползване само на конкретна стая или точно определена или определяема площ от имота. Друго ограничение е времето, за което се запазва това право. Честа хипотеза е ползването да се запази пожизнено.
Ако съм си запазил правото на ползване, трябва да знам, че не мога да го прехвърлям на други лица. Имам единствено възможността да отдавам под наем имота, което по своята същност не представлява ползване, а обитаване.
Важно е да знам, че правото на ползване ще се погаси по давност, ако не го упражнявам повече от 5 години. /примерно имам си друг имот и живея там /.
С моята смърт, се погасява и правото на ползване. Дори и да имам наследници, те няма да наследят това мое право, защото същото е ненаследимо.
ПРИМЕР 2- Собственик съм на недвижим имот и го прехвърлям на друго лице, но решавам да запазя право на ползване не за себе си, а за моя близка. Законът ми го позволява. В този случай, след извършване на сделката, с която прехвърлям имота и учредявам ползване на друго лице, аз преставам да имам както нещо общо с имота, така и с възможността след време да прекратя ползването на моята близка, за да го учредя на себе си.
ПРИМЕР 3- Прехвърлил съм имота на дъщеря си чрез издръжка и гледане и съм си запазил правото на ползване. След няколко години обаче дъщеря ми решава да продаде имота.Аз обаче не съм съгласен и дори й казвам, че няма как да го направи. Законът обаче е на друго мнение. От датата, на която съм подписал нотариалния акт с дъщеря ми, тя е станала собственик на имота, а аз съм само ползвател.Фактът, че тя не може да полза имота, не я лишава от възможността да се разпорежда с него-да го продава, заменя, дарява и т.н .Но има една малка особеност- в комплект с имота, вървя и аз, освен ако не се откажа пред нотариуса от учреденото ми право на ползване.Казано накратко имотът се прехвърля с бонус-ползвател, който не може да бъде изгонен.
ПРИМЕР 4-Взел съм заем от банка.Като обезпечение е учредена ипотека върху имота ми. Не обслужвам кредита си и банката го обявява за предсрочно изискуем, снабдява се с изпълнителен лист и образува изпълнително дело срещу мен. Стига се до налагане на възбрана върху имота ми, до опис и оценка и съответно изнасянето му на публична продан от съдебния изпълнител. Но върху имота има учредено право на ползване на друго лице.
Какво ще се случи с ползването на това лице, когато имотът след изнасянето му на търг, бъде възложен на купувач? Важно е кога е учредено това право на ползване- преди или след като учредена ипотеката в полза на банката..Ако това е станало преди банката да е учредила ипотеката, то тогава правото на ползване се запазва и ползвателят продължава да си ползва имота и след придобиването му от купувача, спечелил търга. Ако обаче ползването е учредено след ипотеката, при продажбата на търг, купувачът ще придобие имотът чист, без ползвател.
ПРИМЕР 5-Дъщеря ми, на която съм прехвърлил имота, върху който съм си запазил правото на ползване, решава да отдаде една от стаите под наем. Тя е собственик на имота и дори и да може да извърша действия на разпореждане с него, тя не може да го отдава под наем. Това мога да направя единствено аз, в качеството си на ползвател.
ПРИМЕР 6- Харесвам имот, който искам да купя.Как да разбера дали върху него няма учредено право на ползване? Правото на ползване се явява вещна тежест върху имота и в този ред на мисли, аз мога да проверя в Имотния регистър дали върху имота има някакви тежести, включително и подобно право на ползване. Изважда се удостоверение за вещни тежести от Агенцията по вписванията, което е важен документ за всяка една сделка с предмет недвижим имот.
ПРИМЕР 7-Запазил съм си право на ползване върху имот, който съм прехвърлил на дъщеря си или на някое трето лице. Но имам желание да се откажа от ползването, за да може например дъщерята или третото лице, да продаде имота спокойно и без тежести. В този случай аз трябва да направя този отказ в писмена форма пред нотариус, който вписва това обстоятелство в Агенцията по вписванията.В резултат на това имотът вече може да се прехвърли, без аз да бъда „бонусът” за купувача. Думите, които срещаме в някои магазини „плащаш едно, а вземаш две”, в случая ще се изменят на „плащаш за имот, а получаваш имот и ползвател”. Сега може и да ни е смешно, но ако сме на мястото на кандидат-купувача, навярно бързо ще се откажем от подобна гореща оферта.
ПРИМЕР 8- Имам запазено право на ползване. Собственик на имота е друго лице. Кой обаче е длъжен да плаща сметките за ток, вода, парно…данъците? Като ползвател ми се иска това задължение да си е на собственика, но за съжаление не е така. Аз трябва да плащам всички тези консумативи и това е справедливото решение. Когато има неплатени задължения, съответното дружество може да си извади изпълнителен лист срещу нас и то защото сме ползватели на имота и съответно консуматори на услугите, които ни се предоставят.Безплатен обяд няма, така че не бива да се сърдим и да недоволстваме, а просто трябва да си плащаме.
адвокат Мариана Розованова
/Статията на претендира за изчерпателност по съответната тема.Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
сподели статията