Категории
☰ДАНЪЧНА ОЦЕНКА- ЗА КАКВО ДА ВНИМАВАМЕ?
Ако сте собственик на имот и решите да го продадете например, един от необходимите ви документи ще е данъчната оценка. За да се извърши сделката с имота е нужно да сте си платили данъците. Необходимо е да сте платили данък сгради и такса смет.
ИЗДАВАНЕ НА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
Трябва да подадете молба до данъчната служба по местонахождение на имота ви Заедно с молбата са необходими и следните документи:
1.Документ за собственост / нотариален акт, съдебно решение, договор за делба и др./ - оригинал и копие
2.Удостоверение за наследници, ако имотът е получен по наследство.
Само собственикът или упълномощено от него лице, могат да получат удостоверението за данъчна оценка.
Ако имотът е съсобствен, то може само един от съсобствениците да извади това удостоверение.
СРОК НА ДЕЙСТВИЕ НА УДОСТОВРЕНИЕТО ЗА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
Имайте предвид, че ако извадите удостоверение за данъчна оценка до средата на годината / до 30 юни /, то ще важи една година. / пример- удостоверението е издадено на 18 април 2014- то ще важи и може да го ползвате до 18 април 2015г./
Ако сте си извадили удостоверение след 30 юни, то ще важи до края на същата година. / пример- удостоверението е извадено на 17 септември 2013- то ще важи до края на 2013г./ .
Ако са платени всички данъчни задължения за имота и това е отбелязано в удостоверението, то данъчната оценка важи до края на текущата година , независимо кога е издадено.
Данъчните оценки за земеделски земи имат валидност до края на текущата година.
ЗА КАКВО ДА ВНИМАВАТЕ, КОГАТО РЕШИТЕ ДА СЕ СНАБДИТЕ С УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА?
1.Направете справка дали имотът е данъчно регистриран на името на последния му собственик. Често след покупката на имот, новият собственик не го декларира в данъчната служба.
2.Ако сте съсобственици, проверете дали имената и ЕГН на всички са отбелязани в удостоверението / пример- имот е съпружеска имуществена общност, нотариалния акт е на името на единия съпруг, имената и на двамата съпрузи обаче трябва да бъдат посочени в удостоверението /.
3.Предварително направете справка дали са платени данъчните задължения за имота. При наличие на задължения, нотариусът ще ви откаже сключването на сделка.
4.Когато получите готовата данъчна оценка на имота си, ПРОВЕРЕТЕ:
- Дали имотът като площ, местонахождение, номер и т.н отговаря на описанието, което има според документа ви собственост.
Ако има допусната грешка, поискайте да се отстрани. Поправката се извършва върху сгрешената данъчна оценка, но е нужно служителят да е подписал и подпечатал извършената промяна.
Удостоверението за данъчна оценка се получава в два екземпляра, които е нужно да се представят пред нотариуса. / първия екземпляр е за нотариуса, втория – за Агенцията по вписванията/.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията